banner15

Modi İngiltere'de protestolarla karşılandı

Hindistan'daki insan hakları ihlallerine dikkati çekmek için çok sayıda gösterici, Londra'da Modi-Cameron görüşmesinden önce gösteri yaptı

Modi İngiltere'de protestolarla karşılandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin başkenti Londra'da resmi ziyarette bulunan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi.

Modi'nin Hindu milliyetçiliğiyle bilinen partisi Bharatiya Janata'nın Müslüman ve Hristiyan karşıtı politikalarını protesto etmek ve Hindistan'daki insan hakları ihlallerine dikkati çekmek için çok sayıda kişi, Modi-Cameron görüşmesinden önce Başbakanlık binasının önünde toplanarak gösteri yaptı.

Başbakanlıktaki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Modi'nin ziyaretiyle İngiltere-Hindistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasının hedeflendiği belirtildi.

Açıklamaya göre, İngiltere Başbakanı Cameron, görüşmede, Modi'yi Birleşik Krallık'ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti, İngiltere ve Hindistan'ın güçlü ortaklığını daha da güçlendirmesi için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Ülkesinin, G20 ülkeleri arasında Hindistan'daki en büyük yatırımcı olduğunu ifade eden Cameron, Hindistan'ın da Avrupa Birliği genelinde en fazla yatırım yaptığı ülkenin İngiltere olduğunu kaydetti.

Hindistan Başbakanı Modi de ziyareti öncesinde sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından, bu ziyaretle "geleneksel bir dostla işbirliğinin güçlendirilmesini hedeflediğini" yazdı.

MODI KARŞITLARI

Modi'nin Hindu milliyetçiliğiyle bilinen partisi Bharatiya Janata'nın Müslüman ve Hristiyan karşıtı politikalarını protesto etmek ve Hindistan'daki insan hakları ihlallerine dikkati çekmek için çok sayıda kişi, Modi-Cameron görüşmesinden önce Başbakanlık binasının önünde toplandı. Aynı yerde Modi'ye destek verenler de gösteri düzenledi.

Bu arada, aralarında İngiliz ve Hint yazarların da yer aldığı 200 yazar, İngiltere Başbakanı Cameron'a mektup göndererek Modi ile yapacağı görüşmede, Hindistan'da ifade özgürlüğünün korunmasını gündeme getirmesi çağrısında bulundu.

KRALİÇE İLE GÖRÜŞME

Modi, Londra temasları çerçevesinde bugün İngiliz Parlamentosu'nun üst kanadı Lordlar Kamarası'nda konuşacak. Kraliyet Hava Kuvvetleri akrobasi timi de Modi'nin ziyareti vesilesiyle parlamento üzerinde gösteri uçuşu yapacak.

Hindistan Başbakanı Modi, ziyareti boyunca Cameron tarafından İngiltere'nin güneydoğu bölgesi Buckinghamshire'da bulunan Başbakanlık özel konutu Chequers'da ağırlanacak.

Modi'nin yarın İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile öğle yemeğinde bir araya gelmesi, İngiliz iş adamlarıyla toplantı yapması ve Wembley Stadı'nda, çoğu Birleşik Krallık'ta yerleşik Hindistan vatandaşı yaklaşık 70 bin kişinin katılımının beklendiği bir etkinliğe hitap etmesi öngörülüyor.

Modi, İngiltere ziyaretinin ardından G20'ye katılmak için cumartesi günü Türkiye'ye gidecek.

ELMAS KAVGASI GÖLGESİNDE ZİYARET

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin ziyareti öncesi iki ülkenin gündeminde 100 milyon sterlin (440 milyon TL) değerindeki Koh-i-Noor isimli elmas vardı.

Adı "Işık Dağı" anlamına gelen 105 karatlık elmasın, Pencap eyaletinin sömürgeleştirilmesinin ardından 19'uncu yüzyılda İngiltere tarafından "çalındığını" iddia eden Hindistanlı işadamları ve sanatçılar İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth’e dava açmaya hazırlanıyor. İngiltere ise Kraliyet Mücevherleri envanterinde bulunan elmasın, 1850 yılında Kraliçe Victoria'ya "hediye edildiğini" belirtiyor.

Bir dönem dünyanın en büyük elması olarak tanımlanan "Işık Dağı", ilk olarak Kraliçe Aleksandra'nın tacında kullanıldı. Sanatçıların tuttuğu avukatlar, İngiliz hükümetinin elması Hindistan'a geri vermesi için Londra'daki Yüksek Mahkeme'de Kraliçe aleyhinde dava açmak üzere gerekli işlemleri başlattı.

Grubun, 2009'da İngiliz parlamentosundan geçerek yürürlüğe giren ve İngiltere'nin çalınmış sanat eserlerini iade etmesini öngören yasa çerçevesinde hukuki işlem başlattıkları açıklandı.

Birmingham merkezli Rubric Lois King hukuk bürosundan Satish Jakhu, İngiliz hukukundan sonuç alamamaları halinde, davayı Uluslararası Adalet Divanı'na götürebileceklerini söyledi. 'Işık Dağı' Kraliçe 2'nci Elizabeth'in 2002'de hayatını kaybeden annesi Ana Kraliçe'nin tabutunun üzerindeki taçta yer alıyor.

İngiliz basını, Hindistan'la "Işık Dağı" konusunda çıkan anlaşmazlığın bir benzerinin de Elgin Mermerleri yüzünden Yunanistan'la yaşandığını hatırlattı. Yunanistan, 19'uncu yüzyılın başında İngiltere'ye getirilen ve halen Londra'daki British Museum'da bulunan Elgin Mermerleri'nin iadesini istiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 17:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35