banner15

Moldova'da 20 yıl sonra bir ilk

Moldova'da yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sabah başlayan oy verme işlemi devam ediyor

Moldova'da 20 yıl sonra bir ilk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova’da halk cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanıyor.

Yerel saatle 07.00’de başlayan oy verme işlemi saat 21.00’de sona erecek. Siyasi partilerin desteklediği 6, bağımsız 3 adayın katıldığı seçimde, yüzde 50 barajı aşılamazsa iki hafta sonra ikinci tur seçim yapılacak.

Batı yanlısı Maya Sandu ile Rusya yanlısı İgor Dodon'un favori gösterildiği seçimler, aralarında uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de bulunduğu yerli ve yabancı 3 bin 764 gözlemci tarafından takip ediliyor.

Moldova Merkez Seçim Komisyonunun değerlendirmesi sonucu, seçimlere Mihai Gimpu (Liberal Parti), Yurie Lanke (Avrupa Halk Partisi), Dumitru Çubaşenko (Bizim Parti), Maya Sandu (Eylem ve Dayanışma Partisi), İgor Dodon (Sosyalist Parti), Silviya Radu (bağımsız), Maya Laguta (bağımsız), Anna Gutsu (Haklar Partisi), Valeriu Giletskiy (bağımsız) aday olarak katılıyor.

Ülkede, halkın doğrudan katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimleri son olarak 1996’da yapılmıştı. 2000 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı seçimlerinin parlamentoda yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak mart ayında Anayasa Mahkemesinin, cumhurbaşkanını parlamentonun seçmesiyle ilgili yasayı iptal etmesi üzerine eski sisteme dönülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35