banner15

Moldova'da 20 yıl sonra cumhurbaşkanı seçimi

Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanını meclisin seçmesini öngören kanunu iptal etmesi üzerine Moldovalılar yarın sandık başına gidecek

Moldova'da 20 yıl sonra cumhurbaşkanı seçimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova halkı yarın cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidecek.

Cumhurbaşkanı Nikolae Timofti’nin görev süresinin bitmesi nedeniyle yapılacak seçimlerde siyasi partilerinin adaylarının yanı sıra bağımsız adaylar da seçilmek için yarışacak.

Seçimleri, aralarında uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de bulunduğu yerli ve yabancı 3 bin 764 gözlemci takip edecek.

Moldova Merkez Seçim Komisyonunun değerlendirmesi sonucu seçimlere; Mihai Gimpu (Liberal Parti), Yurie Lanke (Avrupa Halk Partisi), Dumitru Çubaşenko (Bizim Parti), Maya Sandu (Eylem ve Dayanışma Partisi), İgor Dodon (Sosyalist Parti), Silviya Radu (bağımsız), Maya Laguta (bağımsız), Anna Gutsu (Haklar Partisi), Valeriu Giletskiy (bağımsız) aday olarak katılıyor. 

Ülkede, halkın doğrudan katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimleri son olarak 1996’da yapılmıştı. 2000 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı seçimlerinin mecliste yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak mart ayında Anayasa Mahkemesinin, cumhurbaşkanını meclisin seçmesi ile ilgili yasayı iptal etmesi üzerine eski sisteme geri dönülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35