banner39

Moldova'da 'hadım yasası' kabul edildi

Moldova'da çocuk istismarcılarına verilecek "hadım cezası" bugün yapılan oylamayla yasalaştı

Avrupa 07.03.2012, 11:21 07.03.2012, 11:48
Moldova'da 'hadım yasası' kabul edildi

Moldova parlamentosunda bugün yapılan oylamayla, ülkede sübyancılık ve cinsel tecavüzden suçlu bulunanların kimyasal yollarla hadım edilmesi yasal hale getirildi.

Parlamentoda yapılan oylama öncesinde söz alan milletvekilleri, yoksul durumdaki Moldova'nın Batı'daki sübyancılar için cazip hale geldiğini belirterek, kimyasal hadım cezasının yasalaştırılmasını istedi.

Liberal Parti milletvekili Valeriu Munteanu, parlamentoda oy çokluğuyla kabul edilen yasa hakkında yaptığı açıklamada, ABD ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen kişilerin adının karıştığı sübyancılık olaylarının toplumda öfkeye neden olduğunu belirterek, çıkarılan yasayı savundu.

Moldova'da 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek olan yasaya göre sübyancılıktan suçlu bulunan kişiler kimyasal yollarla hadım edilecek. Yabancı ülke vatandaşları için de geçerli olacak yasaya göre, diğer cinsel tecavüz davalarında verilecek cezayı ise mahkemeler ayrıca belirleyecek.

Kimyasal hadım, kişilere her üç ayda bir cinsel dürtüyü ve erkeklerde üremeyi zapt etmek amacıyla erkeklik hormonunu baskılayıcı hormonların verilmesi işleminden oluşuyor.

 

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?