banner39

Moldova'da NATO ofisi açılıyor

Moldova’nın başkenti Kişinev’de NATO ile İletişim Bürosu açılacak.

Avrupa 13.11.2017, 11:02 13.11.2017, 11:02
Moldova'da NATO ofisi açılıyor

NATO, Moldova’nın başkenti Kişinev’de NATO ile İletişim Bürosu açacak.

Konuyla ilgili Moldova’da gazetecilere açıklama yapan NATO Basın Sekreteri Oana Lungescu, ofisin Aralık ayında açılması planlandığını belirtti. Oana Lungescu, “Mali fonların onaylanması ile ilgili işlemlerin düzene girmesinin ardından, NATO Kişinev Ofisi açılacak ve Aralık ayında tam işlevsel hale gelecek” diye kaydetti.

Moldova ile NATO işbirliğinin, uzun vadeli olduğuna dikkat çeken Lungescu, işbirliğinin karşılıklı yararlı olacağı ümidini de dile getirdi. Moldovalı tarım şirketlerine Sovyet zamanından kalma pestisit depolarından yararlanmaya yardımcı olma, siber saldırılarla mücadele ve Moldova ulusal ordusunun modernizasyonu alanında işbirliğinin, NATO’nun Moldova Ofisi’nin faaliyetlerinin öncelikleri olacağı belirtildi.

Moldova ve Ukrayna sınırları arasında yer alan ve hiçbir ülkenin bağımsızlığını tanımadığı bölge olan Transdinyester meselesinin çözümüne değinen Oana Lungescu, Rusya’nın Rus askerlerini ve silahları Transdinyester’den geri çıkması yükümlülüğü dahil olmak üzere tüm uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesinin önemini vurgulayarak, NATO’nun uluslararası ortaklarının ilgili çatışmayı çözme çabalarını desteklediğini doğruladı.Kişinev’de NATO ofisinin açılması ile ilgili anlaşma, Moldova Başbakanı Pavel Filip ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından 2016 yılının sonunda imzalanmıştı.

Bilindiği gibi, Temmuz ayında ise, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla NATO’nun Ukrayna Temsilciliği törenle açıldı. Daha önce NATO’nun ortağı herhangi bir ülkede buna benzer bir diplomatik temsilcilik kurulmadığı dikkat çekiyor.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?