Moldova'da Rus yanlıları seçim istiyor

Moldova'da batı yanlısı partilerin koalisyon kurması üzerine başlayan gösteriler büyüyor, muhalifler hükümetin istifasını ve seçime gidilmesini istiyor

Moldova'da Rus yanlıları seçim istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova’da muhalefet, Filip hükümetinin istifası ve erken seçim talebiyle protestolarına devam ediyor.

Kişinev’de Rusya yanlısı Sosyalist Parti ile Bizim Parti ve sağ görüşten oluşan Haysiyet ve Doğruluk Platformunun organizasyonu altında hükümetin istifası için miting düzenlendi.

Miting öncesinde göstericilerin alana parti bayrağı olmadan sadece Moldova bayrakları ile gelmeleri çağrısında bulunuldu. Mitinge katılan 10 bin civarında  hükümet karşıtı, Büyük Millet Meclisi alanında toplandı. 

Bizim Parti lideri Renato Usati, mitingde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin doğrudan yapılmasını istedi. Başbakan Pavel Filip’in eski başbakan adayı iş adamı Vladimir Plahotnuk’un kontrolünde olduğunu iddia eden Usati, Plahotnuk’un Cumhurbaşkanı olmak istediğini öne sürdü.

Haysiyet ve Doğruluk Platformu lideri Andrey Nestase ile Sosyalist Parti lideri Igor Dodon da konuşmalarında hükümetin bir an önce istifa etmesi ve erken seçimlere gidilmesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39