banner39

Monti: Adaylığı henüz düşünmedim

İtalya Başbakanı Mario Monti, ''Seçimlerde aday olma konusunu henüz düşünmedim'' dedi.

Avrupa 10.12.2012, 20:57 11.12.2012, 09:00
Monti: Adaylığı henüz düşünmedim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da istifa edeceğini açıklayan Başbakan Mario Monti, seçimlerde aday olup olmayacağını henüz düşünmediğini belirtti.

Norveç'te düzenlenen, ''AB'nin Nobel Barış Ödülü'nü Alma Töreni'' dolayısıyla başkent Oslo'da bulunan Monti, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile görüşmesinden sonra, ''Bu aşamada, bu özel konuyu düşünmediğini'' ifade etti.

Monti, pazarların, ''ülkedeki siyasi boşluk riskinden korkmaması gerektiğini'' de vurguladı.

İtalya'da, geçen hafta ortasında patlak veren siyasi krizde, eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL), teknokrat hükümetten desteğini çekmesinin ardından önceki gün Cumhurbaşkanlığı'ndan, Başbakan Mario Monti'nin parlamentoda görüşmeleri süren kritik bütçe yasa tasarısının onaylanmasını müteakip istifa etme niyetinde olduğu duyurulmuştu.

Ülke gündemine, ''Sürpriz karar'' olarak düşen haberin ardından normalde 2013'ün Nisan ayında yapılması gereken genel seçimler için daha önce 10 Mart tarihi gündeme gelse de bu siyasi atmosfer nedeniyle seçim tarihinin biraz daha öne çekilebileceği ve şubat ayı ihtimalinin öne çıktığı ifade ediliyor.
    
   

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?