banner39

Moskova, Norveç'teki Çeçen özel kuvvetleri hakkındaki bilgilere tepkili

Moskova, Norveç'teki Çeçen özel kuvvetleri hakkındaki bilgilere tepki gösterdi. Zaharova, Norveç'te son zamanlarda Rusya hakkında "düşman" imajı oluşturmak için sistematik bir çalışma yapıldığını söyledi.

Avrupa 03.10.2019, 18:17
Moskova, Norveç'teki Çeçen özel kuvvetleri hakkındaki bilgilere tepkili

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus özel kuvvetlerinin Norveç topraklarına girmesiyle ilgili yayılan bilgiler hakkında açıklama yapmadı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova yaptığı açıklamada, “Russophobic kısmının garip bilgilendirme faaliyeti karşısında şok olduk. Bilmiyorum, Belki Norveç içindeki bir lobi, belki de Norveç dışındaki lobi, ama söz konusu iddiaları medyada  gördük” dedi..

Ona göre, bu tür yayınlar "adaletsizliğin özveri ve gazeteciliğin profesyonel normlarından ayrılma" dır. Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, Norveç'te son zamanlarda Rusya hakkında "düşman" imajı oluşturmak için sistematik bir çalışma yapıldığını söyledi.

27 Eylül'de, Norveçli AldriMer gazetesi , Spitsbergen takımadaları topraklarında ve Norveç anakarasında, sivil kimliği altında çalışan Rus özel kuvvetlerinin tespit edildiğini bildirdi. Norveç Savunma Bakanlığı, bu konuda resmi bir yorum vermeyi reddetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı bu bilgileri reddetti ve yayınları kaba bir provokasyon olarak nitelendirdi.

Ekim başında, Novaya Gazeta, Rus özel kuvvetlerinin savaşçılarının Norveç'i tekrar tekrar ziyaret ettiğini ve hatta sosyal ağlarda çekilmiş fotoğrafları yayınladı. Özellikle, Çeçen özel kuvvet subaylarının kendilerini “Kadirov’un Uçan Kadrosu” olarak niteleyen görüntüleri medyada yer aldı.

Coğrafi etiketlerden ve yorumlardan, bu birliğin savaşçılarının Kuzey Kutbu'ndaki bazı görevleri yerine getirdiği sonucuna varılıyor.

Svalbard, Kuzey Buz Denizi'nde bulunan bir Norveç takımadasıdır. 20. yüzyılın başında, ABD, SSCB, Büyük Britanya, Fransa, İtalya, Japonya, Norveç, Hollanda ve İsveç, bölgenin özel statüsünü güvence altına alan Svalbard Antlaşması'nı imzaladı. Böylece dokümanı imzalayan bütün ülkeler adalarda ekonomik faaliyette bulunabilir. Adalar aynı zamanda silahsız bir bölge olarak kabul edildi.

Şu anda, Norveç'e ek olarak, yalnızca Rusya adalarda iş yapma hakkına sahiptir. Yani, Batı Svalbard adasında Rus Barentsburg köyünün yanı sıra korunmuş iki köy var - Piramit ve Grumant. Bu yerleşimler resmen Norveç'e ait, ancak aslında Rusya tarafından kontrol ediliyor.

Kaynak: Lenta.ru

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?