banner39

Moskova'da cami tartışmaları

New York'taki camii karşıtı kampanyaların bir benzeri yeni bir cami için projenin onaylandığı Moskova'da da başladı

Avrupa 16.09.2010, 13:42 29.09.2010, 16:01
Moskova'da cami tartışmalarıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın başkenti Moskova’da yeni bir cami inşa edilmesi için hazırlanan projenin uzun bir bekleyiş sürecinin ardından kabul edilmesi, şehirdeki İslam karşıtlarını harekete geçirdi. Moskova'nın güneyinde inşa edilmesi planlanan camiye karşı çıkanlar, ilk protesto gösterilerini 11 Eylül günü düzenledi.

Yaklaşık yüz kişinin katıldığı gösteride cami projesini onaylayan şehir yönetimi protesto edildi. Moskova Merkezi Camii'nin binlerce müslümanı ağırladığını ve trafik sorununa neden olduğunu savunan eylemciler, yeni caminin benzer 'sorunlara' neden olacağını savundu. Eylemi organize edenlerden biri olan Mihail Butrimov, insanların camiye karşı olmadıklarını, sadece "kendi mahallelerinde istemediklerini" söyledi. Butrimov inşaata karşı olan bin kişinin imzasının yer aldığı dilekçe ile belediyeye başvuracaklarını da sözlerine ekledi.

Bu arada Rus basınında konu hakkında farklı iddialar da yer almaya başladı. Bazı gazeteler, cami inşaatı için mali kaynağın Suudi Arabistan tarafından aktarılacağını öne sürdü, bu konuda Müftüler Birliği başkanı Ravil Gaynutdin ile Suudi Arabistan’ın Moskova büyükelçisi Ali Hasan Cafer arasında anlaşma yapıldığını iddia etti. Bazı haberlerde ise, caminin inşa edileceği bölgeye yıllar önce Ortadoks Kilisesi'nin de kilise inşa etmek için talip olduğu, ancak bu taleplerin şehir yönetimi tarafından geri çevrildiği savunuldu. Ancak, Ortadoks Kilisesi bu haberleri yalanladı ve Müslümanların cami ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini belirten bir açıklama yayınladı.

Projesi yıllar önce hazırlanan ve şehrin güneydoğusunda inşa edileceği kaydedilen cami için onay 3 Eylül 2009'da müftü Ravil Gaynutdin ile ilçe başkanı Vladimir Zotov arasındaki görüşmenin ardından çıkmıştı. Resmi işlemler ise bir yılı buldu ve önümüzdeki günlerde inşaatın başlaması bekleniyor. 3 bin kişilik caminin yanı sıra, aynı bölgede bir de yatılı okul inşa edilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?