banner39

Moskova'ya 3 yeni cami yapılacak

Moskova’ya mevcut dört caminin yanı sıra 3 yeni cami daha inşa edilecek. Son araştırmaya göre ülke genelinde Müslümanların sayısı da yükseldi

Avrupa 17.12.2012, 12:41 17.12.2012, 12:41
Moskova'ya 3 yeni cami yapılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1,5 milyon Müslüman’ın yaşadığı Rusya'nın başkenti Moskova'ya, 4 camiyi yeterli bulmayan Müslümanlar yeni camilerin inşası için şehir yönetimi ile görüşmeleri sürdürüyor.

Interfax, yeni camilerle ilgili konuya belediyenin sıcak baktığını ve karar aşamasında olduğunu yazdı.

Ajansa açıklamada bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, “Butova’ya, İslam Üniversitesi’nin bulunduğu Lyublina’ya ve İslam Kültür Merkezi’nin inşa edileceği Shosse Entuziastov’a birer cami inşa edilecek.” dedi.

Moskova şehir yönetiminden Interfax’a bilgi veren kaynaklar, üç ayrı alanda cami kurulmasının uygun görüldüğünü, henüz son kararın verilmediğini belirtti. Kaynak, “Yerel vatandaşlar ve diğer ilgililerle konular müzakere ediliyor.” bilgisini verdi.

Diğer taraftan milliyetçi gruplar yeni cami inşasına karşı çıkıyor. Ruskiye Hareketi lideri Aleksandr Belov Interfax’a yaptığı değerlendirmede, “Yerel halkın düşünceleri alınmadan yeni camilerin inşasına kesinlikle karşıyız. Ben apartmanımın dibinde cami olmasını istemem. Halka soralım. Bu şekilde her şey daha sakin ve barışçıl olarak halledilebilir.” dedi.

"Ateistim" Diyenlerin Oranı Düştü

Bu arada, Rusya'da Levada Araştırma Merkezi'nin raporuna göre ülkede "ateistim" diyenlerin oranı düştü. Ülke genelinde daha önce yüzde 3 olarak açıklanan Müslümanların oranı ise 7'ye yükseldi.

Şirketin bugün yayınladığı çalışmaya göre 143 milyon kişinin yaşadığı Rusya'da halkın yüzde 74'ü kendini Ortodoks Hıristiyan olarak tanımlarken, yüzde 7'si Müslüman olduğunu ifade ediyor.

2009'da yapılan benzer çalışmaya göre Ortodoksların oranı yüzde 80'i bulurken, Müslüman olarak tanımlayanlar ise yüzde 3 idi. Ortodoksların yüzde 33 ara sıra da olsa kiliseye gittiğini belirtiyor.

Kendini herhangi bir dine bağlı olarak görmeyenlerin oranı ise yüzde 8'den yüzde 10'a yükseldi. Ateist olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 6'dan yüzde 5'e geriledi.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü