banner39

Moskova'ya cami olmadı, seyyar mescid

Moskova'daki cami ihtiyacı ilginç çözüm tekliflerini ortaya çıkarıyor. Bir grup, Müslümanların namaz kılabilmeleri için Moskova'ya seyyar mescid teklifinde bulundu

Avrupa 14.02.2015, 16:21 14.02.2015, 16:35
Moskova'ya cami olmadı, seyyar mescid

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın başkenti Moskova'da 2 milyonluk Müslüman nüfusa rağmen büyük bir cami bulunmuyor. Sadece 4 resmi caminin bulunduğu Moskova şehrinde Müslümanlar vakit namazlarını kılabilmek için çeşitli alternatifler arıyorlar.

Ülkede oldukça meşhur olan Boomstarter sitesinde yayınlanan yeni girişimin sahipleri Müslümanların ibadet edebilmesi için "seyyar" cami yapmak için fon oluşturma niyetinde olduklarını açıkladılar.

Tasarıya göre devamlı hareket halinde olacak mescidde abdest alma ve namaz kılma odaları olacakt. Bu seyyar mescidler Moskova'yı dolaşarak Müslümanlara bedava namaz kılma yeri temin edecek.

Projenin sahibi Alsu Hafız "Bugün Moskova'da 2 milyondan fazla Müslüman mevcut, bu Müslümanlar dört cami yetinmek zorunda. Modern şehir temposu ve camilerdeki yer sorunu Moskova'da yaşayan Müslümanlara namazlarını zamanda kılma imkanı vermiyor" dedi.

Projenin sahipleri Moskova'daki cami sıkıntısını çözmek için kentteki iş merkezlerinin yakınına altı seyyar mescid yerleştirmeyi düşünüyor. Buna ek olarak da kentte devamlı dolaşan ve istenilen yere hemen hareket edecek olan iki cami hazır vaziyette bekletilecek.

Proje sahipleri "Seyyar" mescidleri yapmak için Müslümanlardan bağışta bulunmalarını istediler.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?