banner15

Muhalifler Çobanbey kasabasını IŞİD'den aldı

Suriyeli muhalifler Türkiye sınırındaki El Ray kasabasını IŞİD'den aldı

Muhalifler Çobanbey kasabasını IŞİD'den aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki muhalif birliklerin, Halep'in kuzeyinde Azez, Carablus Mari hattındaki stratejik öneme sahip Çobanbey nahiyesinin kontrolünü IŞİD'ten geri aldığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sultan Murat, Mutasim ve diğer muhalif grupların ortaklaşa düzenlediği operasyonda Azez'le Carablus ilçesi arasında oluşturulması öngörülen güvenli bölgedeki stratejik öneme sahip Çobanbey nahiyesinin kontrolünü IŞİD'ten geri aldı.

Nahiye çevresinde muhaliflerle IŞİD arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edilirken, örgütün Çobanbey'de bomba yüklü araçlarla saldırıda da bulunduğu dile getirdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının muhaliflere havadan destek verdiğini kaydeden kaynaklar, operasyona Sultan Murat ve Mutasim Tugayı'nın yanı sıra Feylak eş-Şam ve Ahraru'ş Şam'ın da katıldığını vurguladı.

Muhalif birlikler daha önceki operasyonlarda, Halep'in kuzeyinde Azez, Carablus Marri hattında oluşturulması ön görülen güvenli bölgede Tel Batal, Ahmediye, Kemaliye, Tel Şair, Kasacık, Dudyan, Marğel, Hazel, Yan Yaban köyü ile Şahin çiftliklerini IŞİD'ten geri almıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 07:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48