banner15

Mülteci anlaşmasının iptali ihtimalinde Avrupa'da kaos beklentisi

Ankara’dan Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin tanınmaması durumunda Türkiye’nin AB ile yaptığı mülteci anlaşmasından çekileceği uyarıları yapılırken Almanya ve Avusturya'da kaosa karşı korku başladı

Mülteci anlaşmasının iptali ihtimalinde Avrupa'da kaos beklentisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya hükümeti, AB'nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasının feshedilme olasığına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini açıkladı.

Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, "Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın AB kendi sınırlarını etkin bir şekilde korumaya başlayarak mülteci akınını durduracak hale gelene kadar geçici bir çözüm olduğunu hep dile getirdim” dedi.

Doskozil, "Türkiye'nin AB ile yaptığı anlaşmayı fesh etmesi halinde, gereken hazırlıkları yaptığımızın işaretini vermek istiyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, "jeopolitik ve diğer siyasal koşullardan dolayı AB-Türkiye anlaşmasının devam edeceğini" söyledi.

Stylianides, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen “Mülteci Konferansı”nda yaptığı konuşmada, sığınmacı ve mülteci krizinin sadece Avrupa krizi değil, küresel bir kriz olduğunu ve bu nedenle küresel cevap verilmesi gerektiğini bildirdi.

Suriye, Irak, Yemen ve Güney Sudan'da çatışmaların ve insani trajedilerin devam ettiğine işaret eden Stylianides, dünya genelinde 65 milyon insanın yerinden edilmiş durumda olduğunu vurguladı.

Avusturya Başbakanı Kern, devlet radyosu ORF'ye yaptığı açıklamada, AB’nin sığınmacı anlaşması kapsamında Türkiye'ye yaptığı ödemeleri durdurmasını talep etmişti.

ALMANYA'NIN KAOS KORKUSU

Alman Spiegel dergisine göre “Türkiye-AB anlaşması çökerse Yunan adalarında kaos yaşanacak” .

Spiegel dergisi, Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının bozulması halinde Yunan adalarında “kaos” yaşanacağını vurguladığı yazısında söz konusu anlaşmanın arkasındaki “beyin” olarak nitelenen Avrupa İstikrar Girişimi (ESİ) Başkanı Gerald Knaus “derhal önlem alınmazsa anlaşma çökecek” uyarısında bulundu. Knaus, Yunanistan’daki aşırı kalabalık olan kampların patlamak üzere olduğunu, böyle bir durumda bir kaos yaşanacağını söyledi.

ANKARA UYARMIŞTI

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsviçre gazetesi Neue Zürcher Zeitung'a yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlamaması halinde mülteci geri kabul mutabakatını yıl sonundan önce feshedeceğini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "sabırlarının tükenmek üzere" olduğunu belirterek "Önümüzdeki günlerde AB'den yanıt bekliyoruz. Gelmediği takdirde sözleşmeyi feshedeceğiz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 14:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35