banner15

Mülteci çocuklar yüzyılın en büyük trajedisi

Save The Childiren (Çocukları Koruyun) adlı yardım kuruluşu, mülteci çocukların sadece dörtte birinin okula gidebildiğini ve küresel dünyanın bu çocuklara sahip çıkmasının küresel sorumluluğu olduğunu açıkladı.

Mülteci çocuklar yüzyılın en büyük trajedisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu 'Save the Children' (Çocukları koruyun), çocuk yaşta evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin eğitiminin ve yaşam kalitesinin küresel bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Hiçbir çocuğun bir aydan daha fazla süre okuldan uzak kalmaması gerektiğini savunan kuruluş, çocuk mültecilerinse sadece 4'te 1'inin okula gidebildiğini vurguluyor.

Kuruluş tüm hükümetlere hitaen yayınladığı çağrıda, mülteci çocukların okula gidebilmesi için küresel bir çaba başlatılması gerektiğini söylüyor.

YÜZYILIN EN BÜYÜK KRİZİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) iyi niyet elçisi Angelina Jolie-Pitt de dünyanın bugüne kadar gördüğü en bütük mülteci krizine karşı ülkelerin daha büyük bir sorumluluk yüklenmesi gerektiğini söyledi.

Jolie-Pitt, mülteci krizini 'Yüzyılın en büyük krizi' olarak tanımladı.

Save the Children kuruluşu, mülteci çocukların okula gönderilmesinin her ne kadar zorlu bir plan olduğunu kabul etse de, çocukların kaderlerine terk edilmesinin kayıp nesillerin oluşmasına yol açacağı uyarısını yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48