banner39

Mülteci krizine deniz altında müze | FOTO

İspanya'nın Lanzarote adasında mülteci krizine ve ölümlerine dikkat çekmek amacıyla bir sualtı müzesi oluşturuldu

Avrupa 17.02.2016, 09:29 17.02.2016, 11:24
Mülteci krizine deniz altında müze | FOTO

İspanya'ya bağlı Lanzarote adasında mülteci krizine dikkat çekmek amacıyla bir sualtı müzesi oluşturuldu. Atlas okyanusundaki ilk su altı müzesi olma özelliği taşıyan müzede, Britanyalı sanatçı Jason deCaires Taylor'ın 400 eseri sergileniyor.

Britanyalı sanatçı Jason deCaires Taylor, İspanya'ya bağlı Lanzarote adası açıklarında, 2003'teki Lampedusa faciasında hayatını kaybeden en az 366 mülteci için bir su altı müzesi oluşturdu. Taylor, müze için, ''Bu mültecilerin anısına değil, bize onlarla ilgili sorumluluğumuzu hatırlatması için yapılmış bir çalışma'' diyor.

İspanya'ya bağlı Lanzarote adasında mülteci krizine dikkat çekmek amacıyla bir sualtı müzesi oluşturuldu. Atlas okyanusundaki ilk su altı müzesi olma özelliği taşıyan müzede, Britanyalı sanatçı Jason deCaires Taylor'ın 400 eseri sergileniyor. Müzedeki heykeller, 2013 yılında İtalya'nın Afrika'ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası açıklarında batan teknede hayatlarını kaybeden en az 366 mülteciyi temsil ediyor.

Britanyalı sanatçı Taylor'a göre müze, mültecilerin anısına yapılmış bir çalışmadan daha fazlası. Taylor, kişisel Facebook sayfasında paylaştığı iletide, ''Bu müze, hayatlarını kaybeden birçok insan için bir anıt ya da onlara adanmış bir çalışma değil sadece. Bu, aynı zamanda dünyadaki insanlara, mültecilerle ilgili kolektif sorumluluklarını sert şekilde hatırlatmayı amaçlayan bir çalışma'' diye yazdı.

kaynak: denizhaber.com

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?