Mülteciler için Akdeniz'e 'yapay ada'

Hollanda'da bulunan bir mimarlık şirketi mülteciler için Tunus açıklarında yapay bir ada inşa edilerek kendi anayasası olan ve AB korumasında bir devlet oluşturulmasını teklif etti

Mülteciler için Akdeniz'e 'yapay ada'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollandalı ünlü bir mimar, mülteci sorununa çözüm bulabilmek için Akdeniz’de ‘yapay ada şehir’ konsepti geliştirdi. Tunus açıklarına inşa edilmesi tasarlanan ada fikri Avrupa'da tartışma yarattı.

The Washington Post gazetesinin haberine göre, Hollanda'daki dizayn ve mimarlık şirketi TD'nin patronu olan Theo Deutinger, Akdeniz'i aşarak Avrupa'ya ulaşmaya çalışan mültecilerin yaşayabileceği bir ‘ada-şehir' tasarladı.

KENDİ ANAYASASI OLAN AMA AB KORUMASINDA BİR ŞEHİR – DEVLET

Denizhaber sitesinde yer alan haberde, küresel ısınma sebebiyle deniz suyu altında kalma tehlikesiyle yüzyüze olan Hollanda'nın, büyük kara parçaları inşa etme ile ilgili sık sık proje ürettiği belirtildi.

Böyle bir projenin Akdeniz'de hayata geçirilebileceğini düşünen Deutinger, tasarımını Europe in Africa ‘Afrika'daki Avrupa' (EIA) olarak isimlendiriyor.

EIA'yı “İlk gerçek Avrupa şehri” olarak nitelendiren Hollandalı mimarın planına göre, yapay ada Tunus ve İtalya arasındaki deniz yatağına inşa edilebilir. Avrupa Birliği (AB), bu kara parçasını Tunus ve İtalya'dan 99 yıllığına kiralayabilir. Burada kendi anayasası, ekonomik ve sosyal sistemi olan ancak AB'ye bağlı ve AB'nin koruması altında yeni bir şehir-devlet oluşturulabilir.
Deutinger, EIA'yı Tunus'ta yer almış antik şehir Kartaca'ya benzetiyor.

“AB İÇİN BİR TEST ALANI OLABİLİR”

The Washington Post'a konuşan Hollandalı mimar, “EIA, Avrupa'nın bütününün bir parçası olan ancak hiçbir Avrupa devletine ait olmayan ilk şehir olabilir. Fransız ya da Hollandalı vatandaşların hiçbir zaman karşı oy kullanamayacağı bir AB Anayasası ile de yönetilebilir. EIA, mülteci sorunuyla baş edemeyen Avrupa Birliği için bir test alanı olabilir” yorumunu yaptı.

Habere göre, Deutinger'in projesi gerçekten kulağa hoş geliyor. Ancak en önemli soru şu: Bu proje ne kadar gerçekçi? Geçtiğimiz yıl, Mısır Al-Ahrar Partisinin kurucusu milyarder Naguib Sawiris de İtalya veya Yunanistan açıklarında bir ada satın almayı önermiş, hayatları pahasına Akdeniz’i geçen yüzbinlerce mülteciyi bu adaya kabul etmek istemişti.

IOM verilerine göre, geçtiğimiz 25 yıl içinde Afrika ve Ortadoğu'dan Avrupa'ya ulaşmaya çalışan 20 binden fazla mülteci Akdeniz sularında can verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 09:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35