Mülteciler oturma hakkı için Hristiyanlığa geçiyor

Almanya ve Avusturya'ya kaçak yollarla gelen özellikle Afgan, Pakistanlı ve İranlı sığınmacılardan iltica hakkı alabilmek için Hristiyanlığa geçenlerin sayısının arttığı belirtiliyor

Avrupa 30.05.2016, 12:11 30.05.2016, 12:11
Mülteciler oturma hakkı için Hristiyanlığa geçiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya ve Avusturya'ya kaçak yollarla gelen Afgan, Pakistanlı ve İranlı sığınmacılardan bazıları iltica hakkı elde edebilmek için Hristiyanlığa geçiyor.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı (ZMD) Aiman Mazyek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı sığınmacıların, daha kolay mülteci statüsü elde edebilmek amacıyla bu yola başvurduklarının anlaşıldığını söyledi.

“Hristiyanlığa geçenlerin sayının artığı bilgisine sahibiz ama tam sayıyı bilmiyoruz." diyen Mazyek, Alman makamlarının, sığınma başvurularını değerlendirirken bunu kişinin etnik kökeninden ve dininden bağımsız bir şekilde ele alması gerektiğini vurguladı.

Mazyek, “Bu konuda kiliselerin de din ayrımı yapılmasına karşı olduklarını ifade etmelerini doğru buluyorum. Çünkü bu tamamıyla yanlış bir mesaj ve sinyal olur. Dinini seçme özgürlüğü esastır. Ancak kiliselerin sığınmacıları bir tarafa yönlendirmeye dönük cazibe merkezi oluşturmaktan ve baskıdan kaçınmaları gerekiyor. Hristiyanlar nasıl Müslümanlardan bekliyorsa bizim de kiliselerden beklentimiz agresif bir misyonerlikten kaçınmalarıdır.” diye konuştu.

Geçen yıl 1 milyondan fazla sığınmacı kabul eden Almanya’da, daha kolay iltica hakkı elde edebilmek için kaç kişinin Hristiyanlığa geçtiğini gösteren herhangi bir kayıt bulunmuyor. Alman basınında çıkan haberlerde bunun binlerce olduğunun tahmin edildiği belirtiliyor.

DİNİ BASKI RİSKİ KORKUSU

Almanya, uluslararası sözleşmeler ve anayasası gereği, Suriye gibi savaş bölgelerinden ve baskılardan kaçanların birçoğunu din ya da etnik fark gözetmeden koruma kapsamına alıyor, bunların büyük bir kısmına geçici oturma izni veriyor.

Ancak Afganistan, Pakistan ya da İran gibi ülkelerden kaçak yollarla gelenlerin büyük çoğunluğu ekonomik amaçlı gelen göçmen olarak görülüyor, iltica başvuruları geri çevriliyor. Yalnızca doğrudan siyasi baskı ya da işkenceye uğramış olup bunu kanıtlayabilenlerin başvuruları kabul ediliyor.

Almanya’da iltica hakkı elde etmesi zor olan bazı Afgan, Pakistanlı ve İranlılar ise din değiştirerek, başvurularında ellerini güçlendirmeye çalışıyor. Bu kişiler, ülkelerine dönmeleri durumunda din değiştirdikleri için idam cezasıyla karşı karşıya kalacaklarını öne sürerek sığınma talebinde bulunuyorlar.

Son bir yılda Afgan göçmenlerin yalnızca yüzde 29’u, Pakistanlı göçmenlerin ise yalnızca yüzde 8’i sığınmacı statüsü alabildi. 2015 yılında İran vatandaşlarının yaptığı sığınma taleplerinde başvuruların yaklaşık yüzde 60’ı olumlu sonuçlandı.

ANA DİLDE KURS

Almanya genelinde özellikle bazı Protestan kiliseleri, sığınmacılara yönelik özel programlarla onların Hristiyanlığa geçmelerini aktif şekilde teşvik ediyor.

Berlin yakınlarındaki Protestan Teslis Cemaati Kilisesi’ne üye yaklaşık bin 200 sığınmacının bulunduğu belirtiliyor.

Papaz Gottfried Martens, yalnızca geçen yıl 185 sığınmacıyı vaftiz ederek Hristiyan yaptı.

Kilisede, sığınmacılar için ana dillerinde din kursları veriliyor. Kilise yetkilileri, vaftiz öncesinde aylar süren bir hazırlık aşaması olduğunu, kişilerin bir sınava tabi tutulup bire bir görüşme yoluyla gerçekten Hristiyanlığı benimseyip benimsemediklerinin incelendiğini savunuyor.

Hannover kentindeki Protestan Eyalet Kilisesi rahiplerinden Günther Oborski de Alman basınına yaptığı açıklamada, mülteci krizinin ardından Hristiyanlığa geçenlerin sayısında artış olduğunu, son bir yılda yaklaşık 300 kişinin vaftiz töreniyle Hristiyan olduğunu kaydetti.

Hamburg’daki Protestan kilisesi ise büyük çoğunluğu İranlılardan oluşan göçmenleri, belediye havuzunda düzenlenen toplu vaftiz töreninin ardından cemaate kabul ediyor.

Bu yıl içinde vaftiz için sıra bekleyenlerin sayısının 600’ü aştığı ifade ediliyor. Papaz, Hristiyanlığa geçmek isteyenleri teker teker havuza alıyor, su içinde duran papaz, vaftiz olmak isteyen kişiyi suya daldırılıyor, birkaç saniye suda kaldıktan sonra tekrar doğrultuluyor ve böylelikle kişi Hristiyanlığa geçmiş oluyor.

GARANTİSİ YOK

Almanya’da sığınmacılara iltica hakkı ya da geçici koruma verilip verilmeyeceğine Federal Göç ve Mülteci Dairesi karar veriyor. Yetkililer, dinini değiştirmekten ötürü ülkelerinde can güvenliği tehlikeye girebilecek kişilere koruma yükümlülüğünü göz önünde bulundurmak zorunda.

Ancak başvurular değerlendirilirken sığınmacılara ayrıntılı sorular sorulduğu, inandırıcı yanıtlar alınamaması durumunda başvurunun olumsuz sonuçlandığı kaydediliyor.

Bu arada kiliselerin yıllardır iltica başvurusu reddedilme ve ülkelerine geri gönderilme riskiyle karşı karşıya olan sığınmacıları kiliselere ait binalarda barındırdığı ve sakladığı biliniyor. Bu durumda olan kişilerin sayısı da tam olarak bilinmiyor ancak yüzlerce olarak ifade ediliyor.

AVUSTURYA

Avusturya’da, iltica hakkı alabilmek için din değiştiren sığınmacı sayısının hızla arttığı belirtiliyor.

Kurier gazetesinde yer alan habere göre, Viyana Başpiskoposluğuna her hafta 5 ila 10 vaftiz talebi geliyor. Vaftiz taleplerinin 2015’de yüzde 33’ü, 2016’da ise yüzde 83’ü Müslüman sığınmacılardan geldi.

Bu hesaplamalara göre son 8 ay içerisinde yaklaşık 170 Müslüman sığınmacının din değiştirdiği tahmin ediliyor. Hristiyanlığa geçen sığınmacıların genel olarak Suriye, Afganistan ve İran’dan geldiği belirtiliyor. Sınır dışı edilmek istemeyen sığınmacılar, iltica hakkının kolaylaştırılması için din değiştirme yoluna gidiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?