Mültecilerin dramı sürüyor; Almanya'ya yürüyorlar...

Macaristan'da kamp içinde tutulan mültecilerden yüzlercesi kaçarak Almanya'ya gitmek için Avusturya sınırına doğru yürümeye başladı. Kamplarda kalanlar ise pasif direnişe geçti. Mültecilerin Türkiye'den sonraki ilk durağı olan yunanistan Midilli adasında ise tam bir kargaşa hakim. Binlerce mülteci, adadan Atina'ya geçebilmek için bekliyor

Avrupa 04.09.2015, 15:44 04.09.2015, 17:48
Mültecilerin dramı sürüyor; Almanya'ya yürüyorlar...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den trenlerle Sırp sınırındaki kamplara götürülen mültecilerden 300 tanesi kamptan kaçarak Avusturya'ya doğru yürümeye başladı.

Yüzlerce mülteci, eşyalarıyla birlikte yüzlerce kilometre sürücek bir yolculuğa başladı. Macaristan polisi ise kamptan kaçan grubun peşine düşerek otoyolda aramalara devam ediyor. Mülteciler kampta kalmak istemezken, polis kamp çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Almanya'ya gitmek istediklerini belirten mülteciler polisin tutumunu protesto ediyor. Mültecilerle polis arasındaki gerginlik sürüyor.

MACARİSTAN SON GEÇİŞ

Suriye’deki savaştan kaçıp Avrupa’ya sığınmak isteyen mülteciler için Macaristan, son geçiş kapısı olarak görülüyor. Ancak Macaristan, mültecileri kamplara götürerek Avrupa’ya gitmelerini engelliyor. 

MACARİSTAN BAŞBAKANI: AVRUPA TEHDİT ALTINDA

Macaristan Devlet Radyosu'na konuşan Macaristan Başbakanı Victor Orban Suriyeli mültecilere 'gelmeyin' çağrısını yineledi. Mültecilerin ülkesine girişini kısıtlamak için yeni sınır güvenlik önlemleri alacaklarını açıklayan Macar lider, ''Gerçek şu ki Avrupa büyük bir insan akını tehdidi altında. 10 milyonlarca insan Avrupa'ya gelebilir'' diye konuştu. Orban ''Şu an 100 binlerden bahsediyoruz ama seneye milyonları konuşacağız. Bunun sonu yok, mülteci akını durmuyor, bu gidişle kendi kıtamızda azınlık durumuna düşeceğiz'' diye konuştu.

Macaristan, Yunanistan üzerinden mülteciler Avrupa'nın kuzeyine doğru gitmeye başladığında Sırbistan sınırına 175 kilometre boyunca tel örgü çekmeye başlamıştı. 4 metre yüksekliğindeki bu bariyerler Macar ordusu tarafından yerleştirilirken, ordu 2015 yılında toplam 140 bin mültecinin ülke topraklarına girmesini engelledi.

AVUSTURYA'DAN TEHDİT

Avusturya İçişleri Bakanlığı, Macaristan'daki kaçak göçmenleri Avusturya'ya getirenlerin cezalandırılacağını duyurdu.

Bakanlık, yaptığı açıklamada, para karşılığı yapılacak seyahatlerin insan kaçakçılığına gireceğini, para almadan oturum izni olmayan kişilerin ülkeye getirilmesinin ise yabancılar kanununu ihlali anlamına geldiğini bildirdi.

Macaristan'dan "Göçmen Konvoyu" ile sığınmacı getireceklerin idari ceza alacakları belirtilen açıklamada, "Para almadan ama bu oturma izni olmadığını bilerek bir kişiyi yanına alanlar idari ceza alacaklarını hesap etmeliler” ifadesi kullanıldı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen grup, 6 Eylül Pazar günü Budapeşte'de bekleyen binlerce göçmenin Viyana'ya getirilmesi için "Göçmen Konyovu" düzenleyeceğini açıkladı. Grup, özel araçları ve otobüslerle Macaristan'a gidip kaçak göçmenleri yanlarına alıp Viyana'ya getirmeyi planlıyor. Grubu şimdiye kadar 2 binin üzerinde kişi kayıt yaptırdı.

Avrupa Birliği düzeyinde göçmenler için kota sisteminin getirilmesini savunan Avusturya, sığınmacıların ülkeye gelmesine karşı çıkıyor.

MİDİLLİ'DE KARGAŞA

Midilli Adası'nda bulunan yüzlerce göçmen ise Yunanistan'a ana karaya geçmek için bekliyor. Göçmenlerle güvenlik güçleri arasında yer yer gerginlik çıkıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?