banner15

Mültecilerin iadesi için işlemlere başlandı

Türkiye ile AB arasında yapıman anlaşmalar gereği, geri kabul için işlemlere başlandı. İlk etapta Türkiye'den Yunanistan'a giden mülteciler tespit edilecek. Akabinde ise bu mülteciler Türkiye'ye getirilecek

Mültecilerin iadesi için işlemlere başlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta varılan anlaşma gereği mültecilerin iadesi için gereken işlemler başladı. Bunun öncelikle Türkiye'den Yunanistan'a giden kaçak mülteciler tespit edilecek.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve AB arasında yoğun müzakerelerin ardından ortaya çıkan tablonun tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Göç dalgalarıyla mücadelenin anlaşma ile mümkün hale gelebileceğini ifade eden Bozkır, şöyle konuştu: Türkiye, 20 Mart itibarıyla Yunan adalarına giden tüm illegal göçmenleri, Türkiye'den gelmiş olmaları kaydıyla Türkiye geri alacak. Bunlar karşılığında da her biri için bir Suriyeli misafirimiz kamplardan legal olarak Avrupa ülkelerine insan onuruna yakışır şekilde gidecek. Bu illegal olarak Türkiye dönen göçmenlerin, hiçbir zaman bir daha legal olarak gitme şansı olmayacak. Dolayısıyla burada caydırıcı psikoloji var. 'Ben gitmeyeyim, sıram geldiğinde gideyim, denizlerde hayatımı riske etmeyeyim, oraya gitsem bile bir daha legal olarak gitme şansım olmayacak. Her halükarda geri gönderileceğim.' psikolojisi, bu sorunun çözümü için önemli. 20 Mart'tan itibaren tespitler başlayacak, 4 Nisan'dan itibaren de Türkiye, bir mülteci geldiği andan itibaren bir Suriyeli kardeşimizi Avrupa'ya gönderebileceği bir takas sistemini işleme koyacak.

AB FONUNA KIZILAY FORMÜLÜ

Anlaşmanın diğer bir unsurunun, 3 milyar avronun 2016 için Suriyeli göçmenlere harcanacak olması olduğunu hatırlatan Bozkır, "Bunun mesela Kızılay'a verilmesi ve bu paraları Kızılay'ın harcaması, ardından da bunun hesabının bizim yıllardır yaptığımız metotlarla AB ile görülmesi şeklinde bir formül var. Bu gerçekleşirse paranın süratle gelmesi, süratle işleme konulması, sonuçlarının da süratle görülmesi ve Suriyeli kardeşlerimizin illegal göçe temayül psikolojilerinin sonlandırılması mümkün olacak" dedi.

HAKKETMEDİĞİMİZ DURUM ORTADAN KALKACAK

Anlaşmanın diğer bir unsurunun da vizelerin kaldırılması olduğuna dikkati çeken Bozkır, "AB ülkelerine, Schengen bölgesine girmek için 36 yıldır çeşitli sıkıntılarla vize kuyruklarında bekleyerek, vize alamayarak yaşanan hak etmediğimiz bir durum inşallah haziran ayında ortadan kalkacak.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 18:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48