banner39

Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

Bugün Almanya'nın Münih şehrinde başlayacak 51. Güvenlik Konferansında, Ukrayna, Irak ve Suriye'deki savaşlar üzerine konuşulacak.

Avrupa 06.02.2015, 11:07 06.02.2015, 11:43
Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaleti başkenti Münih'te her yıl yapılan Güvenlik Konferansı'nın 51.si bugün başlıyor. Dünyanın her tarafından yaklaşık 400 politikacı ve uzmanın katılacağı konferans Pazar gününe kadar sürecek.

Münih Güvenlik Konferansında bu yıl özellikle Ukrayna, Irak ve Suriye'deki savaş ve gerginlikler masaya yatırılacak. Konferansın önemli misafirleri arasında ABD Devlet Başkan Yardımcısı Joe Biden, Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya Dışişleri Bakanı Sergej Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yeralıyor.

Güvenlik Konferansı Alman Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılacak açılış konuşmalarıyla başlayacak.

İlki 1963 yılında 'Savunma Bilgilendirme Günü' adı altında başlatılan Münih Güvenlik Konferansı, Uluslar arası fikir alışverişi yapılan bir platform. Konferansa ekonomi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü