banner39

Münih Konferansı'nda Ukrayna harici konular

Transatlantik ülkelerinin güvenlik politikalarının temel konusunu Ukrayna krizi teşkil etmesine rağmen, Almanya'nın Münih şehrinde 51.si yapılan Güvenlik Konferansında diğer krizler de konuşuldu.

Avrupa 09.02.2015, 17:38 09.02.2015, 17:39
Münih Konferansı'nda Ukrayna harici konular

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Bu yıl 51.si düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda geçen yıl olduğu gibi yine İran'la nükleer enerji tartışması görüşüldü. Geçen yıla göre bu yıl daha uzlaşmacı bir hava hakimdi. AB Dışişleri Sorumlusu Federica Mogherini, sorunun çözümü için İran'ın nükleer enerji programını barış için kullanacağına dair 'dünya'ya bir söz vermesinin mümkün olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cavad Şerif, dikkatli ve mütebessim bir uslupla İngilizce olarak Mart ayı sonuna kadar bir temel tasarı hazırlayabileceğini ve Yaz sonuna kadar uzlaşmanın sağlanabileceğini belirtti. Ancak Şerif, yaptırımlar devam ettiği sürece bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını da vurguladı.

Ortamı yumuşak tutma çabasındaki İran Dışişleri Bakanı Şerif'in aksine Amerikan senatör John McCain, İran'a yönelik ağır suçlamalar yaptı. İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz de Tahran'ın sözlerine güvenmediklerini belirterek, dünyaya İran'ın nükleer silah yapmasını engelleme çağrısında bulundu.

Steinitz, bir başka programda Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Al Maliki ve Katar Dışişleri Bakanı Halid Al-Attiya ile bağrışmalı bir tartışma yaparak, Filistin'de halen barış yapılamamasından onları sorumlu gösterdi. Steinitz, konuyla ilgili panelde sürekli olarak Hamas, Hizbullah, IŞİD, Boko Haram ve El-Şabab örgütlerini hep birlikte zikretti.

Katar Dışişleri Bakanı Al-Atiyya, İsrail'in Gazze'ye karşı 3 büyük savaş yaptığını ve insanlara büyük zarar verdiğini, çocukların morallerini bozduğunu dile getirdi.

AFGANİSTAN DA KONUŞULDU

Münih Güvenlik Konferansına katılan Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, konuşmasında batıya yeni bir ortaklık teklif ederek, eski kurumlarla dünyanın 2015'te iki adım değil on adım geri gideceğini öne sürdü.

Terörizmle belirli ülkeler sıraya konularak değil, tüm dünyada, sistemli ve tüm şekillerine karşı mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Gani, Afganistan'ın halen teröristlerin buluşma merkezi olduğunu, dünyanın Afganistan'a bir borcu olmadığını, önce kendilerinin ülkeyi değiştirmesi gerektiğini söyledi. Gani, bunu yeni hükümetin yaptığını belirterek, Uluslar arası camianın Afganistan'la yeni bir işbirliği dönemi başlatması gerektiğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?