Münihliler kış olimpiyatlarını istemedi

Almanya'nın Münih şehri ve çevresinde, kış olimpiyatları için yapılan halk oylamasında vatandaşlar olimpiyat organizesine 'hayır' dedi.

Münihliler kış olimpiyatlarını istemedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinin başkenti ve komşu şehirlerde kış olimpiyatlarının yapılması konusunda halk oylamasına gidildi. Münih ve çevresindeki vatandaşlar 2022'de yapılacak kış olimpiyatlarını istemediler. Münih, Garmisch-Partenkirchen, Traunstein ve Berchtesgaden'da yapılan referandumlarda halkın çoğunluğu olimpiyat başvurusu yapılmasına karşı çıktı.

Münih'teki oylamada yüzde 52,1 hayır oyu çıkarken, yüzde 47,9'u evet dedi. 2018'te yapılacak olimpiyatlara başvuruya da sert bir şekilde karşı çıkılan Garmisch-Partenkirchen'de ise halkın yüzde 51,6'sı olimpiyatlara karşı oy kullanırken, yüzde 48,4'ü başvurunun yapılmasından yana oy kullandı. Traunstein'lılardan yüzde 59,7'si hayır dedi, Berchtesgaden'lilerin ise yüzde 54'ü olimpiyatlara hayır dedi.

Olimpiyatlara başvuru yapmak için oldukça gayretli olan Münih Belediye Başkanı SPD'li Christian Ude, halk oylamasından hayır çıkması üzerine yenilgisini kabul ederek, sadece 2022 yılı için değil, bundan böyle sürekli olarak kış olimpiyatlarına başvuru yapmanın imkansız olduğunu söyledi. Ude, halkın bu yönde karar almasının kendileri tarafından hazırlanan konseptten kaynaklanmadığını, genel olarak halk arasında büyük spor organizelerine karşı kritik bir tutumun giderek arttığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 17:14
banner53
YORUM EKLE

banner39