banner39

Münih'te yargılanan Müslümanları ajan kışkırtmış

Münih’te yargılanan Müslümanların Anayasayı Koruma Teşkilatı ajanı tarafından teşvik edildiği tahmin ediliyor, ajanın mahkemede ifade vermesi gerekiyor

Avrupa 19.04.2011, 13:01 19.04.2011, 13:01
Münih'te yargılanan Müslümanları ajan kışkırtmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da yayınlanan ‘Islamische Zeitung’un internet sitesinde yayınlanan bir haberde Münih’te yargılanmasına başlanan Müslümanların arasına sızdırılan bir istihbarat ajanı tarafından suça teşvik edildiği bildirildi. ‘Küresel İslami Medya Cephesi’ (GIMF) adı verilen örgütün liderinin, diğerlerini mahkemede iddia edilen internette İslamcı propoganda ve El-Kaide videolarının yayınlanması suçlarını işlemeleri için azmettirdiği iddia edildi. 22 yaşındaki Anayasayı Koruma Teşkilatı ajanının 27 Nisan’da mahkemede tanıklık etmesi bekleniyor.

Alman istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın daha önce de ırkçı parti NPD’ye ajan sızdırmasından dolayı 2002’de parti mahkeme tarafından yasaklanmadı. İstihbaratın güvenilir adamı anlamındaki ‘Vertrauensmann’dan dolayı NPD hakkında verilen karar gibi GIMF hakkında da benzer bir karar ortaya çıkabilir.

Münih’te yargılanan yaşları 18-30 arasındaki biri bayan 8 kişinin internette İslamcı propoganda yaparak Müslümanları Cihad’a çağırdıkları iddia ediliyor. Savcılık bu kişileri El-Kaide’ye ve Ensar El-İslam’a yardım etmekle de suçluyor.

İslamische Zeitung’un haberinde bu kişilerden 5’inin dindar ailelerden olmadığı, 8 kişiden sadece birinin yapılan suçlamaları kabul ettiği bildirildi. Diğerleri GIMF’de yaptıkları internet yayınlarını tarafsız yaptıklarını ve hiçbir terör örgütünü desteklemediklerini söylüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?