banner39

'Murdoch 200 bin e-maili silmiş'

Murdoch'un şirketinin telekulakta delil olabilecek 200 bin e-maili sildiği iddia edildi.

Avrupa 02.08.2011, 13:51 02.08.2011, 13:51
'Murdoch 200 bin e-maili silmiş'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

News International (NI) yöneticilerinin telekulak skandalında delil olarak kullanılabileceği yüz binlerce e-postayı sildiği iddia ediliyor.

Independent gazetesinin haberine göre, Rupert Murdoch'un İngiltere'deki medya şirketlerinin üst çatı kutuluşu olan NI'nin, yasadışı telefon dinlemelerine yönelik polisin talep edebileceği yüz binlerce e-posta'yı sildirme talimatı verdi. Bu e-postaların NoW'da görev yapan gazeteci ve editörlerin kendi içlerinde, NI yöneticileriyle ve de dışarıdan kişilerle olan yazışmalarını içerdiği bildirildi.

Haberde, NI tarafından verilen bir talimatta 200 bin e-posta yazışmasının silinmesi istendiği; bu talimattan bir ay sonra yapılan ikinci bir istekte ise "giden kutusunda sıkışmış" 21 bin mesajın silinmesinin talep edildiğine dikkat çekiliyor.

Silinen e-postaların sayısına ilişkin detaylı bilginin, şirketin bilgi işlem idaresinden sorumlu HCL isimli teknoloji şirketinin avukatları tarafından yazılı bir şekilde meclis komisyon üyelerine verildiği belirtildi.

2005 Ocak ayından başlayan bütün yazışmaların internet ortamından silindiği tahmin edilirken, telekulak davasını yürüten savcılar için bu belgelerin çok önemli olduğu ve davanın seyrini değiştirebileceği belirtiliyor.

Söz konusu e-postaların büyük bir kısmının telekulak soruşturmasının başladığı tarih olan 2011 Ocak ayının sonunda silinmiş olabileceği öne sürülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?