banner39

Müslüman dostu Macar lider Türkiye'ye geliyor

Macaristan'ın Türk ve Müslüman dostu olarak bilinen siyasetçilerinden Gabor Vona, Türkiye'de dört üniversitede konferans verecek

Avrupa 29.10.2013, 11:40 29.10.2013, 12:02
Müslüman dostu Macar lider Türkiye'ye geliyor

Harun Kerekgyarto/ Dünya Bülteni - Budapeşte

Macaristan'ın muhalefet partilerinden Jobbik'in Türk ve Müslüman dostu olarak bilinen lideri Gabor Vona bu hafta Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde konferans verecek. Konuşmacı olarak Sakarya, Marmara, Bilecik ve İstanbul Üniversitesi'ne davet edilen Vona, 'Türkiye ve Macaristan arasındaki ortak kültürel değerler' adıyla vereceği konferanslarda iki ülke halkı arasındaki ilişkilerinin yeni perspektiflerinden ve fırsatlardan söz edecek.

Macaristan'da milliyetçi görüşleri ile bilinen ve sosyal medyada aralarında binlerce Türkün de olduğu 125 bin takipçiye sahip olan Macar siyasetçinin konferanslarının Türkiye'de büyük ilgi uyandıracağı ifade ediliyor.

Jobbik başkanı Vona, politik kampanyalarını Türk ve İslam düşmanlığı üzerine kuran AB'deki milliyetçi partilerin, kendisi ve partisine Türkleri kardeş kabul ettiği ve İslam aleyhtarlığını reddettikleri sebebiyle mesafe koyduklarını belirtiyor. Vona, iktidara geldiğinde ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapacağını söylüyor.

Vona, "Biz, Türkiye ile yakınlaşmanın Avrupa'nın yararına olduğunu düşünüyoruz. Diğer partilerin Türk ve İslam karşıtı politikalarına katılmıyoruz. Türkiye bize yeni fırsatlar sunuyor " açıklaması üzerine Avrupalı aşırı sağcıların hedefi haline gelmişti. Ancak Vona bu eleştirilere karşı, "Türklerle Macarların kökeni birdir. İkisi de Hunlardan gelir. Biz Türklere karşı çıkarsak kendi kökenimize de karşı çıkmış oluruz. Türkler bizim kardeşimiz" demişti.

Jobbik partisi, Doğu'ya açılım politikasının yanı sıra Türkiye'ye ve Müslüman halklarına yakınlığıyla dikkat çekiyor. Parti "Doğu'ya açılım politikasının" ötesinde Türkiye'ye ve genelde Müslüman halklarına yakınlığıyla biliniyor.  Katıldığı ilk seçimlerde yüzde 2 gibi düşük bir oy almasına rağmen, 2009'daki Avrupa Parlamento seçimlerinde büyük sürpriz yapıp AP Meclisinde üç koltuk almıştı. 2010'daki son seçimlerde adeta patlama yaparak yüzde 17 ile ülkenin 3'üncü büyük partisi haline geldi. Jobbik Partisi'nin, özellikle gençler arasında popüler olduğu ve gelecek seçimlerde daha yüksek bir oy oranına sahip olacağı ifade ediliyor.

Türkiye'ye ilk kez gelen Gabor Vona bu hafta çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri Sakarya, Marmara, Bilecik ve İstanbul üniversitelerinde birer konuşma yapacak.

İLGİLİ HABERLER
Macaristan'da Turan Kurultayı

Macarlar'ın 'ata yurdu' nostaljisi


banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?