banner39

Müslüman düşmanlığı giderek artıyor! 9 camiyi kapattılar

Fransa'da İslam ile mücadele edeceklerini açıklayan Macron hükümetinin Müslümanlara ait dernek ve ibadethanelere yönelik baskıları devam ediyor.

Avrupa 18.01.2021, 13:08 18.01.2021, 13:52
Müslüman düşmanlığı giderek artıyor! 9 camiyi kapattılar

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Jean Castex'in talimatları doğrultusunda ülkede İslam ile mücadele adı altında hükümetin kararlı adımlar attığına ilişkin açıklamada bulundu.

İslam düşmanı politikaların parçası olan adımı Darmanin paylaşımında "İzlenmesini istediğim 18 camiden 9'u kapatıldı" diyerek duyurdu.

Diğer yandan Le Figaro gazetesi yayımladığı haberde kapatılan cami sayısının İçişleri Bakanını yeterince tatmin etmediğini iddia etti.

Haberde, Darmanin'in Noel öncesi, her 15 günde bir kurmaylarıyla toplantı yaptığı ve onlardan kararlılıkla bu işin üstüne gitmelerini istediği bilgisi paylaşıldı.

Fransa'daki Müslümanların ibadethaneleri baskı altında; 89 caminin devlet tarafından izlendiği ifade ediliyor.

Başörtüsünün yasaklanmasını istediler

Macron'un kurucusu olduğu, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü partisi milletvekilleriyse başörtüsünün yasaklanmasını istedi.

Partinin iki milletvekili, "İslamcı ayrılıkçılık" olarak bilinen yasa tasarısına, 18 yaşından küçüklerin kamuya açık alanlarda başörtüsü takmaması maddesini ekledi. Fransız basını ise hükümetin bu maddeye karşı çıktığını ileri sürdü.

60'tan fazla kişi Fransa'dan gönderildi

Irkçı Charlie Hebdo dergisinin, Hz Muhammed'e yönelik hakaret içeren karikatürlerini, okulda öğrencilerine gösteren öğretmenin 16 Ekim'de öldürülmesiyle hükümet İslam'a yönelik saldırılarında yeni bir merhaleye geçerek Müslüman birçok kişi, kuruluş ve ibadet yerlerine yönelik sert adımlar atmıştı.

Fransa'da 60'tan fazla kişi bu gerekçeyle ülkeden bu gönderilirken aralarında Müslüman yardım kuruluşu Barakacity ve İslamofobi ile Mücadele Kolektifinin de bulunduğu (CCIF) birçok kuruluş kapatılmıştı.

Kaynak. Muslim Port

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?