banner39

Müslüman Fuarı'nı on binler ziyaret etti

Brüksel'de islamofobiyle mücadele ve kültürlerarası diyalog hedefiyle ikincisi düzenlenen Müslüman Fuarı'nı on binler ziyaret etti.

Avrupa 27.10.2013, 20:45 28.10.2013, 00:19
Müslüman Fuarı'nı on binler ziyaret etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brüksel'de islamofobiyle mücadele ve kültürlerarası diyalog hedefiyle ikincisi düzenlenen Müslüman Fuarı'nı on binler ziyaret ederken organizatörler, yarın sona erecek fuarda geçen yılki 25 bin rakamını ikiye katlamayı hedefliyor.

Brüksel'in tarihi Tour&Taxi Kültür Merkezi'nde kitaplar, kıyafet ve takılar, helal gıda ve doğal kozmetik ürünleri yanında Mısır'da şiddete başvurmadan demokrasiyi savunmaya devam eden R4bia hareketini ve Suriye'de halkını katleden Esad rejimine karşı direnişi tanıtan stantların yer aldığı fuar kapsamında düzenlenen panellerde, İslami finans, islamofobiyle mücadele, İslam'da aile hayatı, sanat ve estetik gibi konular işlendi.

Ziyaretçilerinin dörtte birinin farklı din ve inanç gruplarından geldiği tahmin edilen fuarda Uluslararası Aktif Saygı İnisiyatifi adlı sivil toplum örgütü tarafından farklı dillere çevrilen "Biz Müslümanız" kitabı yoğun talep görüyor.

Uluslararsı Aktif Saygı İnisiyatifi Kurucu Başkanı Tekin Deniz, yaptığı açıklamada, Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürlere cevap olarak ve Müslümanlar hakkındaki önyargıları yıkmak için kaleme aldığı kitabın Fransızca, Flamanca ve İspanyolca versiyonlarını bugüne dek Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre Afrika ve Güney Amerika'da yaklaşık 100 bin adet dağıttıklarını söyledi.

Kısa süre içinde İngilizce ve diğer Avrupa dillerine de çevirecekleri kitabı Messi, Ronaldo ve Ribery gibi dünyaca ünlü futbolculardan Belçika Kralı Filip'e ve Avrupa Parlamentosunun tüm üyelerine kadar, önde gelen siyasetçilere, yazarlara, sanatçılara ve sporculara posta yoluyla ulaştırdıklarını ve birçoğundan olumlu tepkiler aldıklarını belirten Deniz, "Biz Müslümanlar olarak kendimizi doğru anlattığımız müddetçe tüm önyargı duvarları yıkılacaktır" dedi.

R4bia standındaki gönüllülerden Mısırlı Muhammed Abdurrahim ise darbe karşıtlarının Kahire'nin Rabia Meydanı'ndaki sivil direnişinden doğan hareketin Mısır'da demokratik yollarla seçilmiş tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevini iade edilmesi için mücadele ettiğini anlattı.

Bu süreçte tercihini Mısır halkının yanın da duran Türkiye'ye teşekkür eden Abdurrahim, demokrasinin bayraktarlığını yapmakla övünen fakat darbeye darbe diyemeyen Avrupa Birliğine" bu hatadan dönün" çağrısında bulundu.

11 milyonluk Belçika'da yaklaşık 700 bin Müslüman'ın yaşadığı hesaplanıyor. Belçika'nın Flaman ve Valon bölgelerinde nüfusun yüzde 4'ü Müslümanlar'dan oluşurken başkent Brüksel'de bu oran yüzde 25'e yükseliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?