banner39

Müslüman öğrenciye domuz eti yediren okula ceza

Danimarka'da Müslüman öğrencilerine zorla domuz eti yedirmeye çalışan aşçılık okuluna 6 bin dolar para cezası verildi

Avrupa 11.05.2015, 10:29 11.05.2015, 11:18
Müslüman öğrenciye domuz eti yediren okula ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarka'da bir okulda zorla domuz eti yedirilmeye çalışılan Müslüman bir öğrencinin şikayeti üzerine, mahkeme okula 6 bin dolar tazminat cezası verdi.

Danimarka'da daha önce de Müslüman öğrencilerine zorla domuz eti yedirmeye ve şarap içirmeye çalıştığı için gündeme gelen Holstebro Aşçılık Okulu'na para cezası verildi. Küçük yaşlarda Libya'dan Danimarka'ya taşınan 24 yaşındaki Müslüman öğrenciye okulda zorla domuz eti yedirmeye çalışan görevli “sadece tatmasını istedim yutmasını değil” diyerek kendini savundu. Görevli ile öğrenci arasındaki görüşme kayıtları mahkemede delil olarak kullanıldı. Genç öğrenci Danimarka Eşitlik Kuruluna, kendisine dini gerekçelerle ayrımcılık yapıldığı için okulu şikayet etti.

Başvuruyu görüşen eşitlik kurulu, okulu Müslüman öğrenciye  13 bin dolar tazminat ödemeye mahkum etti. Okulun kararı temyiz mahkemesine götürmesi üzerine, kararı değerlendiren yüksek mahkeme okulun ödemesi gereken tazminatı 6 bin dolara çekerek kararı onayladı.

Danimarka'nın Holstebro şehrindeki aşçılık eğitimi veren  okul, 2012 yılında aynı sebeplerle bir öğrencisi ile mahkemelik olmuştu.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?