banner39

Müslümanlar da Sefarad Yahudilere tanınan hakkı istiyor

İspanya'nın Sefarad Yahudilerine çifte vatandaşlık hakkı tanıması üzer,ine ülkedeki Müslümanlar da aynı haktan faydalanmak istiyor

Avrupa 19.02.2014, 16:01 19.02.2014, 16:01
Müslümanlar da Sefarad Yahudilere tanınan hakkı istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın 1492 yılında Engizisyon kararıyla sınırdışı edilen Yahudilere çifte vatandaşlık verilmesini kolaylaştıran yasa tasarısının kabul edilmesi Müslümanların tepkisini çekti. Engizisyon mağduru Müslümanlar da aynı kanundan faydalanmak istiyor.

İspanya'da Sefarad Yahudilerine yönelik çıkarılan kanundan Türkiye, ABD, Meksika, Arjantin, Şili, İsrail ve Fransa'da yaşayan Yahudilerin yararlanması bekleniyor.

Müslümanlaer ise, aynı hakkın kendilerine de verilmesini istiyor. İspanya'da nüfusun yüzde 3,4'ünü oluşturan Müslümanların sayısının 1,6 milyon olduğu belirtiliyor. Müslümanların sade 465 bini İspanya vatandaşı.

1492'de İspanya'dan kovulan Yahudilere Osmanlı Devleti kucak açmış ve onları gemilerle Selanik, İzmir ve İstanbul'a getirmişti.
 
İspanyol hükümetinin ülkeyi terke zorlanan Yahudilere vatandaşlık hakkı verirken, soykırıma maruz kalan ve zorla Hristiyan olmaya zorlanan Müslümanlara aynı hakkı tanımaması tepki çekiyor. Müslümanlar söz konusu girişimi haksızlık olarak değerlendiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?