banner39

Müslümanlara saldıran sunucu kovuldu

Belçika'da RTL televizyonunda sunuculuk yapan Luc Trullemans, Müslümanlara hakaret içeren yazılar paylaştığı için işten atıldı.

Avrupa 30.04.2013, 23:19 30.04.2013, 23:19
Müslümanlara saldıran sunucu kovuldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçika'da Fransızca yayın yapan RTL televizyonunda hava durumunu sunan Luc Trullemans, Facebook sayfasında Müslümanlara hakaret içeren yazılar paylaştığı için işten atıldı.

RTL grubundan yapılan açıklamada, "Trullemans'ın 26 Nisan'da Facebook hesabında paylaştığı yazılar ve devamında basına yaptığı açıklamalar, RTL'deki göreviyle ve bunun gerektirdiği mahremiyetle bağdaşmamaktadır. Bu nedenle RTL ve Trullemans arasındaki işbirliği imkansız hale gelmiş ve şahsın görevine son verilmiştir" denildi.

Sunucunun hakaret içerikli paylaşımlarda bulunması üzerine RTL'deki görevi askıya alınmış ve hakkında inceleme başlatılmıştı.

Bunun üzerine Müslüman toplumundan özür dileyen Trullemans, basına yaptığı açıklamada, araba kullanırken saldırıya uğradığını ve hakaret içerikli yazıları kızgınken paylaştığını belirtmişti.

Trullemans "Aslında ırkçı değilim. Hiçbir nedeni yokken bana saldıranlara karşı bunu yaptım" diyerek kendini savunmuştu.

Irkçı gruplar, Trullemans'ın görevine iade edilmesi için internette imza kampanyası başlattı.

Trullemans'ın part-time çalıştığı Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü ise RTL'in izinden gitmeyi reddederek, çalışanlarının işten atılmasına gerek olmadığını açıkladı.

Enstitü'den yapılan açıklamada, Trullemans'ın görevinde asla yabancı düşmanlığı yapmaması ve Facebook'taki paylaşımlarını kızgınlık anında yaptığını belirterek özür dilemesi nedeniyle kendisine güvenin devam ettiği bildirildi.

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?