banner39

Müslümanları nazilere benzeten Le Pen'e soruşturma

Irkçı ve İslam düşmanı politikacı Marine Le Pen'in dışarda namaz kılan Müslümanları Fransa'yı işgal eden nazilere benzetmesinden dolayı hakkında soruşturma başlatıldı.

Avrupa 12.12.2012, 11:46 12.12.2012, 11:46
Müslümanları nazilere benzeten Le Pen'e soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın Lyon şehrinde dışarda namaz kılan Müslümanların, 2. Dünya Savaşındaki Alman nazilerin işgalini hatırlattığını söyleyen ırkçı politikacı ve AB Parlamento üyesi Marine Le Pen hakkında soruşturma başlatıldığından, Fransız hükümeti dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

Fransız Adalet Bakanlığı, Kasım ayı sonunda AB Parlamento Başkanı Martin Schulz'a bir dilekçe verdi. Parlamento sözcülüğü başvurunun gerekli komisyona iletildiğini bildirdi. Le Pen hakkındaki incelemenin devam edebilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyor.

Irkçı politikacı Le Pen, 2010 yılında bir Cuma namazında Lyon'da camide yer kalmadığından dışarıya taşan Müslümanları Alman nazi askerlerine benzetmişti. Lyon Başsavcılığı, Le Pen hakkında 2011 Ocak ayında inceleme başlattı. Fransız adli çevrelerinden alınan bilgiye göre Le Pen davasına bakmak üzere bir soruşturma yargıcı görevlendirildi.

Babasının yerine ırkçı 'Ulusal Cephe Partisi' FN'in başkanlığına seçilen Marine Le Pen, dokunulmazlığının kaldırılması için yapılan başvuruyu önemsemediğini belirtti. Aynı şekilde babası Jean-Marie Le Pen hakkında da 1998'de, 2. Dünya Savaşındaki gaz odalarını 'tarihin bir ayrıntısı' olarak nitelediği için soruşturma başlatılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?