banner39

NATO bağlantılı ilk ABD gemisi İspanya'ya geldi

USS Donald Cook ABD askeri gemisi, Rota askeri üssüne geldi. ABD askerleri, ekonomik krize karşı bölgede umut olarak gösteriliyor

Avrupa 11.02.2014, 12:28 11.02.2014, 12:28
NATO bağlantılı ilk ABD gemisi İspanya'ya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO savunma sistemi anlaşmasını imzalayan ülkelerden İspanya'ya, ilk ABD gemisi geldi.

Füze savunma sistemi çerçevesinde dört ABD askeri gemisini ağırlayacak İspanya'nın güneyindeki Cadiz kentinin Rota ilçesindeki askeri üsse ilk gemi bugün ulaştı. 

''USS Donald Cook'' gemisi, ABD'nin Virginia eyaletinden 31 Ocak'ta yola çıkmıştı. İkinci gemi "Ross"un haziran ayında, ''Porter'' ve ''Carney'' adlı diğer iki geminin ise 2015 yılında Rota'ya getirilmeleri öngörülüyor.

USS Donald Cook'un gelişi dolayısıyla Rota askeri üssünde ABD'nin Madrid Büyükelçisi James Costos, ABD Donanma Komutanı Ray Mabus, İspanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Jaime Munoz Delgado'nun katılımıyla tören düzenlendi.

Verilen bilgilerde, 2010 yılında Lizbon'da yapılan NATO zirvesinde üzerinde anlaşılan NATO'nun füze savunma programı kapsamında, güney ve orta Avrupa bölgelerini korumak ve olası füze saldırılarını durdurmak için Rota'ya gelen USS Donald Cook'un Aegis balistik füze savunma sistemiyle donatıldığı bildirildi. 

Bu arada İspanya'nın güneyindeki Cadiz kentine gelen Amerikalı askerler bölge halkını umutlandırdı. Rota Belediye Başkanı Eva Corrales, ''1200 kadar Amerikan askeri gelecek. Ve tabii aileleriyle yaklaşık 4 bin kişi olacaklar. Bölge halkı için önemli bir kaynak olacağını düşünüyoruz'' dedi. Amerikan gemilerinin bakımının, Navantia adlı bir İspanyol firmasına verildiği ve 4 yıllık sözleşme için 190 milyon avro ödeneceği belirtildi.

Rota halkı Amerikan askerlerin gelişinin ekonomik anlamda kendilerine katkı sağlayacağını düşünürken, istihdam yaratılacağı ve bölgenin zenginleşeceği savunuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?