banner39

NATO ile Rusya iki yıl aradan sonra toplanıyor

2014 yılından sonra ilk kez NATO-Rusya Konseyi büyükelçiler düzeyinde toplanıyor

Avrupa 20.04.2016, 13:18 20.04.2016, 13:53
NATO ile Rusya iki yıl aradan sonra toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki hafta içinde NATAO-Rusya Konseyi'ni büyükelçiler düzeyinde toplama kararı aldıklarını açıkladı. NATO, Rusya'nın "Ukrayna'daki saldırgan tutumu" sebebiyle 2014'te Moskova ile tüm işbirliğini askıya almıştı.

Brüksel'deki NATO karargahında gerçekleştirilecek toplantıda, Ukrayna ve çevresindeki krizin ele alınacağı; askeri faaliyetlerde şeffaflık ve risk azaltımı konularının görüşüleceği kaydedildi. Toplantıda ayrıca Afganistan'daki güvenlik durumu ve bölgesel terör tehditlerinin de ele alınacağı açıklandı.

Stoltenberg, Rusya'nın uluslararası hukuka saygı göstermemeye devam etmesi durumunda ise ilişkilerin eskisi gibi olmayacağını vurguladı.

ABD'DEN SOĞUK SAVAŞ'A DÖNÜYORUZ MESAJI

ABD Rusya ilişkilerinin yine soğuk savaş dönemine dönüdüğüne dair analizler son dönemde artıyor. Geçen hafta ABD Savunma Bakanı Ashley Carter da bu iddiayı destekleyen bir röportaj vermişti. Vox kanalına konuşan Carter, Rusya ile yeniden büyük güç rekabetine dönüldüğünü söylerken, "Bizim umutlarımız, Soğuk Savaş'ın sonunda olduğumuz yönünde. Ancak bundan emin değilim. Biz Rusya'nın, düşüncelerimizi, dikkate aldığını görmek istiyoruz. Zira biz hâlâ Rus halkının en iyi halk olduğunu, saygın bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Fakat kimse kendi haklılığını ve doğruluğunu Batı'ya karşı olmakla sağlamamalı. Bu yönüyle Putin Rusyası bizim umut ettiğimiz gibi değil ve artık yeniden büyük güç rekabetine döndüğümüzü söyleyebiliriz" demişti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?