banner15

NATO İsveç'e yerleşiyor

İsveç'in NATO'yla anlaşması mecliste kabul edildi

NATO İsveç'e yerleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Hükümeti'nin NATO ile imzaladığı Savunma İşbirliği Antlaşması (Host-State) İsveç Meclisi'nde kabul edilerek onaylandı. 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan antlaşmanın mecliste kabul edilmesinin ardından, dinleyici localarından protesto edilmesi üzerine meclis başkanı güvenlik görevlilerini içeri davet etti.

İsveç'in NATO ile antlaşması 2014 yılında imzalanmış olmasına karşın, yasalarda yapılması gereken değişiklikler nedeniyle bugün oylanmak üzere meclisin gündemine gelebildi. Yasa önerisinin tekrardan Anayasa Komisyonu'nda incelenmek üzere geri gönderilmesi için İsveç Sol Partisi'nin verdiği teklif, 21'e karşı 291 oyla reddedildi.

NATO İSVEÇ'E YERLEŞECEK

Kabul edilen Savunma İşbirliği Antlaşması, NATO askeri kuvvetlerinin İsveç'te yerleşmesi ve bu güçlere İsveç'in vereceği desteğin prensiplerini düzenliyor.

Antlaşma ile NATO'nun İsveç sınırları içerisinde helikopter, savaş uçağı ve savaş gemilerinin nakliyesine izin veriliyor. NATO güçleri ancak İsveç'in daveti üzerine İsveç'te konuşlanabilecek, fakat NATO İsveç toprakları içinde nükleer silah bulunduramayacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 12:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48