banner15

NATO komutanından "hazırız" mesajı

Tatbikatın hava koşullarının oldukça sert seyrettiği Norveç'te yürütüldüğünü kaydeden Oramiral James G. Foggo, bu durumun müttefik güçlerinin zor koşullarla baş etme konusunda kabiliyetlerini geliştirmelerine imkan sağladığını ifade etti.

NATO komutanından "hazırız" mesajı

"Trident Juncture 18" tatbikatını yürüten NATO'nun Napoli'deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı Komutanı Oramiral James G. Foggo, tatbikatın NATO'nun gücünü ve tüm müttefiklerini korumaya hazır olduğunu açık şekilde gösterdiğini söyledi.

Foggo, telekonferans yoluyla 25 Ekim'de Norveç'te başlayan ve 7 Kasım'a kadar sürecek "Trident Juncture 18" askeri tatbikatı hakkında basına açıklamalarda bulundu.

"Trident Juncture 18"in ittifakın kabiliyetini ve kapasitesini test etme imkanı sunduğunu belirten Foggo, tatbikat senaryosunda Norveç'in egemenliğinin ihlal edildiğini ve NATO'nun tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden 5'inci maddesinin işletildiğini anımsattı.

Tatbikatın hava koşullarının oldukça sert seyrettiği Norveç'te yürütüldüğünü kaydeden Foggo, bu durumun müttefik güçlerinin zor koşullarla baş etme konusunda kabiliyetlerini geliştirmelerine imkan sağladığını ifade etti.

"ASKERİ HAREKETLİLİK AÇISINDAN BÜYÜK BAŞARI"

NATO'nun "Trident Juncture 18" için 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin aracı kısa sürede Norveç'e aktardığını söyleyen Foggo, tatbikatın özellikle askeri hareketlilik açısından büyük bir başarı olduğunu belirtti.

Foggo, "Trident Juncture, NATO'nun hala çok geçerli, güçlü, esnek, cevap verebilen ve dayanışma içinde hareket edebilen bir ittifak olduğunu ve tüm müttefiklerini korumaya hazır olduğunu açık bir şekilde göstermiştir." diye konuştu.

Rusya'nın Norveç yakınlarında uluslararası sularda 1-3 Kasım arasında füze denemesi yapacağına yönelik haberlere ilişkin ise Foggo, bunun tatbikata etkisinin olmayacağını söyledi.

Foggo, "Rusya'nın sorumlu ve profesyonel davranması temel beklentimiz." ifadesini kullandı. 

RUSYA'YA BİR UYARI DA BRÜKSEL'DEN

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal eden füze sisteminden endişe duyduğunu açıkladı.

Rusya ve NATO büyükelçilerini bir araya getiren NATO-Rusya Konseyi Brüksel'de toplandı.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, 29 üye ülkenin büyükelçileri ve Rusya delegasyonunun, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), Ukrayna'daki güvenlik durumu, askeri faaliyetler, şeffaflık ve risk azaltımı ile Afganistan gibi konularda görüş alışverişi yaptığı belirtildi.

Tarafların karşılıklı olarak askeri tatbikatları hakkında bilgilendirme yaptığı kaydedilen açıklamada, bu çerçevede NATO'nun "Trident Juncture 18" tatbikatı ve Rusya'nın "Vostok 2018" tatbikatının görüşüldüğü ifade edildi.

Konseyde, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın da gündeme geldiği bildirilen açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ın ifadelerine yer verildi.

Stoltenberg, anlaşmanın Avro-Atlantik güvenliğini çok büyük katkı sağladığını, müttefiklerin Rusya'nın "9M729" olarak adlandırılan ve INF anlaşmasını ihlal eden füze sisteminden endişe duyduğunu belirtti.

Rusya'ya INF anlaşmasının yükümlülüklerine uyma çağrısında bulunan Stoltenberg, "Rusya'yla diyalog yürütmeye açığız ancak tüm müttefiklerimizin güvenliğini sağlamak için etkili adımlar atma konusunda da kararlıyız." ifadesini kullandı.

2002 yılında kurulan NATO-Rusya Konseyi mekanizması tarafların ortak güvenlik konularında görüş alışverişi ve iş birliği yapması için imkan sağlıyor. Ancak Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı yasa dışı ilhakının ardından NATO-Rusya Konseyi sadece taraflar arasındaki iletişim kanallarını açık tutmayı amaçlıyor. Büyükelçiler düzeyinde toplanan Konsey, iş birliği imkanını canlı tutmuyor. 

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 01:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35