banner39

NATO Libya semalarını gözetliyor

Libya hava sahası NATO’ya bağlı Awacs radar uçaklarıyla 24 saat gözetlemeye alındı

Avrupa 08.03.2011, 14:02 08.03.2011, 14:05
NATO Libya semalarını gözetliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Alman birinci televizyon kanalı ARD’ye verdiği bilgide NATO’nun Libya’yı işgal gibi bir planının olmadığını, ancak askerlere ‘her türlü ihtimale’ karşı hazırlık yapmalarını söylediğini bildirdi. NATO’ya bağlı Awacs radar uçakları Akdeniz bölgesini her gün 10 saat kontrol ediyorlardı, bu süre şimdi 24 saate çıkarıldı.

Awacs radar uçakları 400 km uzaklığa kadar nesneleri tesbit ederek yer belirlemesi yapabiliyor. Radar uçağının elektronik objektifi 312 bin km kareden daha fazla bir alanı tarayabiliyor.

ABD, Libya’ya piyade birlikleri de gönderebileceğini açıkladı. Ancak bu ihtimalin imkanlar listesinin en başlarında yer almadığı bildirildi. Beyaz Saray, Kaddafi’ye karşı silah ambargosu uygulanabileceğini ve direnişçilerin silahlandırılabileceğini belirterek, direnişçiler hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için değişik kanalların kullanıldığını kaydetti. Beyaz Saray sözcüsü, ‘Libya’nın doğusunda herhangi bir posta kutusuna yığınla silah göndermek için çok erken.’ dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, diğer devletlerle birlikte, BM tarafından Libya hava sahasında uçuş yasağı kararı alınması için çaba gösterdiklerini söyledi.

AB’ye üye 27 ülkenin de Kaddafi rejimine karşı yeni yaptırımlar uygulanması için çalışmalar yaptıkları, Kaddafi’nin ortak olduğu şirketlerdeki paralarının dondurulması için bir liste yapıldığı bildirildi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?