NATO, Soğuk Savaş tertibi alıyor

İngiltere'nin Soğuk Savaş'ta çekişme alanlarından biri olan Artik bölgesine yeniden denizaltı göndermek için uzmanlarını eğitimden geçirdiği ortaya çıktı. ABD Dışişleri bakanı Carter, geçtiğimiz günlerde, Rusya ile yeniden soğuk savaş dönemine doğru gidildiğini açıklamıştı

Avrupa 18.04.2016, 10:26 18.04.2016, 11:10
NATO, Soğuk Savaş tertibi alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Sunday Times gazetesi, İngiltere Deniz Kuvvetleri askerlerinin, Bering Boğazı'ndan geçiş yapan ABD denizaltısında staj yaptığını belirtti.

İngiliz Tuğamiral John Weale, "Onların deneyimini ve eğitimini, Trafalgar tipi denizaltılarımızdan birini buz altındaki çalışmalara hazırlamak için kullanacağız, ardından bu becerileri tüm filoyla çalışmalarda uygulayacağız" dedi.

İngiliz denizaltılarının Arktik bölgesinde buzların altında hareket edeceği ifade edildi. İngiltere, böyle bir uygulamaya Soğuk Savaş sırasında sıkça başvuruyordu.

Ama 2007 yılında denizaltılarından birinde 2 kişinin ölümüne yol açan patlamanın ardından bu uygulamadan vazgeçilmişti.

ABD'DEN SOĞUK SAVAŞ'A DÖNÜYORUZ MESAJI

ABD Rusya ilişkilerinin yine soğuk savaş dönemine dönüdüğüne dair analizler son dönemde artıyor. Geçen hafta ABD Savunma Bakanı Ashley Carter da bu iddiayı destekleyen bir röportaj vermişti. Vox kanalına konuşan Carter, Rusya ile yeniden büyük güç rekabetine dönüldüğünü söylerken, "Bizim umutlarımız, Soğuk Savaş'ın sonunda olduğumuz yönünde. Ancak bundan emin değilim. Biz Rusya'nın, düşüncelerimizi, dikkate aldığını görmek istiyoruz. Zira biz hâlâ Rus halkının en iyi halk olduğunu, saygın bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Fakat kimse kendi haklılığını ve doğruluğunu Batı'ya karşı olmakla sağlamamalı. Bu yönüyle Putin Rusyası bizim umut ettiğimiz gibi değil ve artık yeniden büyük güç rekabetine döndüğümüzü söyleyebiliriz" demişti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?