banner15

NATO zirvesinde Afganistan'a yardım gerginliği

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO’nun Polonya’nın Varşova kentinde süren zirve toplantısında, bugün ele alınan konular arasında Afganistan sorunu da gündemdeydi.

NATO zirvesinde Afganistan'a yardım gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Varşova'da gerçekleşen NATO Zirvesine Finlandiya ile birlikte ‘‘NATO’nun yakın dostu’’ sıfatıyla katılan İsveç’in Dışişleri Bakanı Margot Wallström zirvenin bugün öğleden sonra Afganistan sorunu ile ilgili yapılacak özel görüşmelerinde, ‘‘silahlı çatışmalarda hastane ve sağlık personellerine karşı gerçekleştirilen bombalama ve saldırılar’’ konusunda eleştirilerini gündeme getireceğini açıkladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström İsveç televizyon kanalı SVT’ye verdiği özel demeçte ‘Çatışmalarda insani çaba harcayan tüm kişilerin korunmasının öneminin altını çizeceğim. Afganistan’da hem NATO güçlerinin hem de ulusal hükümet güçlerinin hastane ve yardım kuruluşlarının personeline saldırıları kabul edilemez.’’ diye konuştu.

Geçen yıl Ekim ayında Afganistan’ın kuzeyinde, Kunduz bölgesinde Sınırsız Doktorlar Örgütü hastanesi ABD güçleri tarafından bombalanmış, 42 hasta, doktor ve sağlık personeli hayatını kaybetmişti.

İnsani yardım kuruluşu İsveç Afganistan Komitesi’nden bir çok benzeri saldırı olayının sinyalini aldıklarını belirten Wallström, bu problemin Afganistan’da yıllardır süre geldiğininin altını çizdi.

İsveç Dişişleri Bakanı Margot Wallström zirvenin bugünkü Afganistan oturumunda
‘‘Aynı zamanda, ne yazık ki NATO güçlerinin de sivillere ve yardım kuruluşlarının personeline saldırdığını dile getireceğim’’ diye konuştu.

NATO: AFGANİSTAN'A YARDIMA DEVAM

Polonya’nın başkenti Varşova’da devam eden NATO zirve toplantısının bugün öğleden sonra yapılan ‘Afganistan Oturumu’ sonrasında Afganistan’a yardımlara devam kararı çıktı.

Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg ‘‘Tüm Afganistan’da güvenlik Afgan güçlerinin sorumluğu altında. Bu güçler Afgan halkını cesaret ve kararlılıkla savunuyorlar. Biz bu güçleri eğitmeye, tavsiyelerde bulunmaya ve yardım etmeye devam edeceğiz.’’ dedi.

Genel Sekreter Afgan Güçlerine ekonomik yardım da dahil olmak üzere Nato ülkelerinin desteğinin sürmesinde hem fikir olduklarını belirtti.

NATO zirvesinin bugün öğleden sonraki ikinci oturumunda Ukrayna Devlet Başkanı Petro Porosjenko’nun katılımı ile Ukrayna sorunun tartışılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48