banner15

NATO'dan Doğu Avrupa'ya sevkiyat

NATO, Romanya ve Polonya'ya askeri ekipman ve birlik sevkiyatı yapma kararı aldı.

NATO'dan Doğu Avrupa'ya sevkiyat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

26 Ekim'de Brüksel'de toplanan NATO Savunma Bakanları toplantısında Doğu Avrupa ülkelerini destekleme kararı çıktı.

Rusya'nın Doğu Avrupa'da artan yığınakları, Ukrayna'daki işgali, Suriye'deki artan etkinliği ve Baltık başta olmak üzere dünya denizlerindeki tacizkar tutumu nedeniyle NATO Savunma Bakanları Doğu Avrupa'ya sevkiyat yapılması konusunda anlaştı. İngiltere Romanya'ya savaş uçakları gönderirken ABD Polonya'ya askeri birlikler, topçu bataryaları ve tank gönderecek.

İSKENDER FÜZELERİ VE BALTIK

Rusya'yı Ukrayna'daki ayrılıkçıları desteklemekle suçlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Kaliningrad'a İskender füzeleri yerleştirmesinden ve yaklaşık 330.000 askerin Rusya'nın Batı sınırlarına yığılmasından bahsetti. Yeni plan kapsamında Baltık ülkelerinin savunma hatları da tahkim edilecek.

Rusya son olarak Baltık denizindeki savaş gemileri ve Akdeniz'e yola çıkan Admiral Kuznetsov uçak gemisi ile gündeme gelmişti. Oldukça eski teknolojiyle donatılmış, defalarca tamir ve bakım sürecinden geçmiş Kuznetsov, yakın zamana kadar savunma endüstrisi kulislerinde "Düşmandan çok kendi mürettabatı için tehlikeli" şeklinde sohbetlere konu oluyordu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35