banner39

NATO'dan İspanya'ya patriot teşekkürü

NATO komutanı Breedlove, Türkiye'ye Patriot sistemleri görderme kararı alması nedeniyle İspanya'ya teşekkür etti.

Avrupa 18.09.2014, 19:57 18.09.2014, 19:57
NATO'dan İspanya'ya patriot teşekkürü

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) General Philip Breedlove, Türkiye'nin güneyindeki savunma amaçlı konuşlandırmayı güçlendirme amacıyla Patriot füze savunma sistemleri ve 130 asker gönderme kararı alan İspanya'ya teşekkür etti.

Yazılı açıklama yapan NATO komutanı Breedlove, NATO'nun güney sınırının zor bir komşuluk bölgesine sahip olduğunu, Suriye nedeniyle bölgede dikkate değer istikrarsızlığın sürdüğüne dikkat çekti.

Breedlove, İspanya'nın kararının İttifak dayanışmasının açık göstergesi olduğunu ve bunun Türk halkı ve tüm NATO üyeleri için kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.

İspanya'nın gönderme kararı aldığı Patriot sistemlerinin ve askerlerin Ocak 2015'te Hollanda'nın çekme kararı aldığı sistemlerin yerini doldurması öngörülüyor.

NATO'nun Türkiye'ye Patriot sistemleri gönderme kararı, 4 Aralık 2012'de üye ülkelerin dışişleri bakanları tarafından alınmıştı.

Bunun üzerine ABD, Almanya ve Hollanda toplam 6 Patriot füze savunma sistemi ve alanda görev yapacak asker göndermişti.

Hollanda'nın Adana'da, Almanya'nın Kahramanmaraş'ta ve ABD'nin Gaziantep'te konuşlandırdığı Patriot sistemleri, 3.5 milyon kişiye aktif koruma sağlıyor.

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?