banner39

NATO'dan Libya'ya daha çok savaş gemisi

Sarkozy havadan operasyon yapılmasından yana, ABD Kaddafi rejiminin yıkılmayacağını ülkenin bölüneceğini söylüyor, Alman bankaları Libya’nın 200 banka hesabını dondurdu

Avrupa 11.03.2011, 12:46 11.03.2011, 12:46
NATO'dan Libya'ya daha çok savaş gemisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni yaptırımlar ve Akdeniz’e gönderilecek daha fazla NATO savaş gemileri ile Batı, Kaddafi’ye baskıyı artırıyor. Libya hava sahasında uçuş yasağı ise şimdilik ihtimal dışı gibi görünüyor. Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, ‘Kuzey Afrika’da savaşa sokulmak istemiyoruz.’ dedi. Alman Başbakan Angela Merkel de askeri operasyon konusunda şüphelerini dile getirerek, bitiremeyecekleri işe başlamamaları gerektiğini belirtti.

Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Libya’da havadan bazı hedeflere operasyon yapılmasını teklif etti. Paris’teki siyasi gözlemciler Sarkozy’nin hava bombardımanı için AB üyesi ülkeleri ikna etmeye çalışacağını bildirdi. Sarkozy’nin, Libya’da Kaddafi’ye bağlı kommando yapısını da çökertmeyi teklif edeceği açıklandı. Ancak ayrıntıları konusunda bilgi verilmedi.

NATO Akdeniz’e daha fazla gemi gönderiyor

Diplomatik çevrelerin verdiği bilgiye göre NATO, batı Akdeniz’deki ‘Standing NATO Maritime Group 1’ filosunu Libya sahillerine göndermeyi planlıyor. Ayrıca Orta Akdeniz’de bir grup mayın tarama ve imha gemisi de konuşlandırılacak. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Brüksel’de yapılan dışişleri bakanları toplantısından sonra, Libya hava sahasında bir uçuş yasağının uygulanabilmesi için birtakım hazırlıkların yapılması gerektiğini söyledi.

Rasmussen ayrıca Libya’nın bölünmesinden endişe ettiklerini, devlet yapısının bozulması sonucu bölgenin terör merkezlerinden biri haline gelmesinden korktuklarını ifade etti.

Almanya’da 200 banka hesabı donduruldu

AB zirvesi öncesi üye ülkeler bir anlaşmaya vararak Libya’ya uygulanan yaptırımların sertleştirilmesini kararlaştırdı. AB üyesi ülkelerdeki 5 Libyalı finans kurumuna daha bazı yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Bu karar çerçevesinde Alman bankalarındaki Libya’ya ait 200 banka hesabı donduruldu. Kaddafi’nin üst düzey yöneticilerinden sayılan Avusturya vatandaşı Mustafa Zarti’nin de banka hesapları donduruldu. Zarti, Kaddafi’nin Avrupa’daki işlerini yürütüyor ve serbest dolaşımı için herhangi bir yasak getirilmedi.

ABD istihbaratı Kaddafi kalıcı diyor

Amerikan istihbarat teşkilatlarına göre Kaddafi, direnişçilere karşı savaşta üstünlüğünü korumaya devam edecek. Amerikan Kongresi komisyonunda konuşan istihbarat şefi James Clapper, Kaddafi rejiminin hem daha çok ve iyi silahlara hem de lojistik imkanlara sahip olduğunu söyledi. Amerikan ajanları Libya’daki çatışmaların uzun vadeli devam edebileceğini, Bingazi’nin direnişçilerin merkezi olarak ayrı küçük bir devlet olabileceğini tahmin ediyorlar.

‘New York Times’ın bir Amerikan istihbarat görevlisine dayanarak verdiği habere göre Kaddafi’nin onlarca milyar dolar nakit parayı elinde bulundurması, uluslararası finans yaptırımlarına karşı kendisini koruyor. Kaddafi bu paralarla kendisine bağlı birlikleri, paralı askerleri ve siyasi desteği elinde tutabiliyor.

Yorumlar (1)
kadir 12 yıl önce
libya halkı ülkenize shayip çıkın ırakı parcalayıp akaryakıta kondu libyaya akaryakıt için girmeye calışıyor ülke olarak akar yakıtınıza shayip çıkın amarika libyaya girmesin
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?