banner39

NATO'dan PKK ve IŞİD saldırılarına kınama

Türkiye'nin talebiyle toplanan NATO'nun Brüksel'deki acil durum oturumu başladı. Toplantının açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri, Türkiye'deki terör saldırılarını kınadıklarını söyledi

Avrupa 28.07.2015, 12:40 28.07.2015, 14:24
NATO'dan PKK ve IŞİD saldırılarına kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO, Türkiye’nin Kuzey Atlantik Antlaşması’nın danışma amaçlı 4'üncü maddesinin aktive edilmesi talebi doğrultusunda Brüksel'de toplandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, teröre karşı Türkiye ile "güçlü bir dayanışma" içinde olduklarını belirterek, terör saldırılarını kınadıklarını söyledi. Stoltenberg, Türkiye'nin sınırda oluşturmak istediği güvenli bölge konusunun kendilerini ilgilendirmediğini söyledi.

TSİ 12:00’de başlayan bilgilendirme ve istişare amaçlı toplantıda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, teröre karşı Türkiye ile "güçlü bir dayanışma" içinde olduklarını belirtti.

Oturumun açılışında konuşan Stoltenberg, Türkiye'deki saldırıları "korkunç terör eylemleri" olarak niteledi. Stoltenberg, "NATO, gelişmeleri çok yakından takip ediyor. Müttefikimiz Türkiye ile güçlü bir dayanışma içindeyiz" dedi.

Türkiye, şu ana dek NATO’dan herhangi bir askeri destek talebinde bulunmadı. Toplantı sonrasında, “Türkiye’yle tam dayanışma, terörle mücadeleye tam destek ve NATO’nun güvenliğinin bölünmezliği” ayakları üzerine oturtulması beklenen bir açıklama yapılması öngörülüyordu.

Türkiye 4'üncü maddeyi 2003 ve 2012’de de aktive etmişti. NATO’nun 4'üncü maddesi, “Taraflardan herhangi biri, taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır” ifadelerini içeriyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?