banner15

NATO'dan Polonya'ya da asker

NATO, Polonya’nın başkenti Varşova’da toplandı. Ana gündeminde terör ve Rusya bulunan zirvenin ilk gününde NATO, Baltık ülkelerinin yanısıra Polonya'ya da askeri birlikler gönderme kararı aldı

NATO'dan Polonya'ya da asker

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO liderleri, bir dönem Sovyet Bloğu’nda yer alan Baltık ülkelerine ve Polonya’ya askeri birlikler konuşlandırılması konusunda uzlaşmaya vardı. 28 üyeden oluşan NATO, 3-4 bin askerden oluşan 4 tabur askeri doğu üyelerini muhtemel Rusya tehdidine karşı korumak için Avrupa’nın kuzeydoğusuna konuşlandırma kararı aldı.

Karar, Polonya'nın başkenti Varşova'daki NATO Zirvesi'nde alındı. NATO, bununla birlikte Moskova ile diyalogdan yana olduğunun mesajını da verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirvenin ilk günü sonunda düzenlediği basın toplantısında, “taburlar güçlü ve çok uluslu olacak, bir üyeye saldırının bütün ittifaka yapıldığını gösterecekler” dedi.

Amerika Başkanı Barack Obama da plan çerçevesinde Amerika’nın Polonya’ya bin asker konuşlandıracağını belirtti.

Almanya Litvanya’daki, İngiltere Estonya’daki, Kanada’da Letonya’daki tabura komutanlık edecek. Fransa gibi diğer ülkeler asker sağlayacak.

Obama, Rusya ile diyalog çağrısı yaparken Ukrayna’daki ateşkese tamamen uyuncaya kadar kadar müttefiklerine “yaptırımlara devam edin” mesajı verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de NATO’nun savunma kabiliyetini arttırırken Moskova ile diyaloğa da önem verdiğini söyledi. Merkel, gelecek hafta NATO-Rusya arasında gerçekleştirilecek görüşmenin Baltık hava sahasında tehlikeli durumları engellemek amacı taşıdığını belirtti.

Merkel, “Amerika ve Rusya’nın Suriye’deki işbirliğinden anladığımız, NATO ve Rusya’nın hareketlerini koordine etmesi iki tarafın da çıkarına” dedi.

Kremlin ise NATO’nun Rusya’dan tehdit olarak söz etmesini saçma olarak niteledi ve Varşova Zirvesi’nde sağduyunun hakim olması çağrısı yaptı. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Moskova’nın NATO ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

RUSYA ÖNEMLİ BAŞLIK

Zirvenin gündeminde Rusya'nın bölgedeki askeri hareketliliği, terör örgütü IŞİD ile mücadele, Ukrayna'daki kriz, Kırım'ın yasa dışı ilhakı ve İngiltere'deki referandumda AB'den ayrılma kararı çıkması sonrasında İngiltere ile AB ve NATO arasındaki ilişkilerin geleceği gibi konular bulunuyor. İsveç ve Finlandiya'nın ''NATO'nun yakın dostu'' sıfatıyla yer aldıkları zirvede ele alınacak konuların başında Rusya'ya karşı, Polonya ve Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya'da NATO varlığının arttırılması da var.

SURİYE DE GÜNDEMDE

Zirvenin ilk gününde NATO-Gürcistan Komisyonu Toplantısı, ikinci gününde ise Afganistan ve Ukrayna oturumları düzenlenecek. Ayrıca NATO ülkelerinin dışişleri ve savunma bakanları da bir araya gelecek. Toplantıda, NATO'nun Türkiye'yi de kapsayan güney kanadı için atılacak adımlar da gündeme gelecek. Türkiye'nin Suriye sınırının güçlendirilmesi ve Iraklı subayların eğitilmesi kararlarının çıkması bekleniyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Zirvenin yapıldığı PGE Narodowy Stadyumu (Ulusal Stadyum) çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Stada çıkan yollar kapatılırken, helikopterler de zirvenin yapılacağı alanın üzerinde güvenlik uçuşu gerçekleştiriyor. AB üyesi Polonya sınırlarda güvenlik kontrollerini artırırken, havalimanlarında ve trenlerde de olağanüstü güvenlik önlemleri kapsamında pasaport kontrolleri yapılıyor.

2 BİN GAZETECİ İZLİYOR

Bu arada, yaklaşık 2 bin 500 delegenin katıldığı zirveye basının ilgisi de büyük. Zirveyi yaklaşık 2 bin basın mensubu takip ediyor. Zirvenin yapıldığı stadyumda gazeteciler için de özel bir alan hazırlandı. Zirveye ilişkin görüntülerin canlı olarak verildiği merkeze basın mensupları sıkı güvenlik önlemleri altında giriyor. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında, AB-NATO Ortak Deklarasyonu imzalandı.

FÜZE KALKANI DEVREDE

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İspanya'daki ABD gemileri, Türkiye'deki radar ve Romanya'daki füze sisteminin entegre hale getirildiğini belirterek, "NATO'nun balistik füze savunma sistemi ilk harekat kabiliyetine ulaştı" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirvenin resmi açılışı öncesi yaptığı açıklamada, zirvede ortak değerler çerçevesinde NATO'nun geleceğinin ele alınacağını söyledi. Zirvede ortak savunmanın daha fazla güçlendirilmesi için kararlar alacaklarını ifade eden Stoltenberg, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'ya çok uluslu NATO birlikleri yerleştireceğini belirtti. Stoltenberg, bu birliklerin rotasyona bağlı ve geçici nitelikte olacağını kaydetti.

SOĞUK SAVAŞ İSTEMİYORUZ

NATO'nun güney kanadında da yeni tehditlere karşı ittifakın önlemler aldığına işaret eden Stoltenberg, “NATO AWACS erken uyarı ve gözlem uçakları ve füze savunma sistemleri ile Türk hava savunmasını güçlendirdik" dedi. Stoltenberg, NATO'nun aldığı önlemlerin savunma amaçlı olduğunun altını çizerek, “Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz. Soğuk Savaş geçmişte kaldı, Rusya ile yapıcı ve anlamlı bir diyalog arayışı içindeyiz" diye konuştu.
İlk gününde düzenlenen oturumların ardından bir basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, uzun süredir çalışmaları süren füze kalkanı sistemi ile ilgili de sürpriz bir açıklama yaptı. Stoltenberg sözlerini şöyle sürdürdü:

RUSYA BİLGİLENDİRİLECEK

"NATO'nun balistik füze savunma sisteminde ilk harekat kabiliyeti aşamasına ulaştığını da bugün açıklıyoruz. Bu da İspanya'daki ABD gemilerinin, Türkiye'deki radarın ve Romanya'daki füze savunma sisteminin, NATO komutası ve NATO denetimi altında birlikte çalışabileceği anlamına geliyor. İnşa ettiğimiz sistem tamamen savunma amaçlı, Avrupa-Atlantik sahası dışından gelen saldırıları engellemek için tasarlandı ve Rusya'nın stratejik nükleer caydırıcılığına yönelik bir tehdit teşkil etmiyor." Stoltenberg, zirvede müttefiklerinin kara, deniz ve hava sahalarının savunulması gibi, siber alanlarının da savunulması konusunda karar aldıklarını kaydetti. Stoltenberg, NATO'nun gelecek hafta çarşamba günü yapılacak NATO- Rusya Konseyi Toplantı'sında NATO zirvesi ile ilgili Rusya'yı bilgilendireceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48