NATO'dan Rusya için ağır iddia

NATO genel sekreteri tarafından hazırlanan ve geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, Rusya Hava Kuvvetleri İsveç'e karşı bir nükleer saldırı provası yaptı.

NATO'dan Rusya için ağır iddia

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO tarafından geçen hafta yayınlanan rapora göre, Rusya'nın 2013 yılında düzenlediği tatbikatlarda İsveç'e karşı bir nükleer saldırının provasını da yapıldığı belirtildi.

Tatbikatlar sırasında NATO ülkelerine ve partnerlerine yönelik nükleer saldırı simülasyonları yapıldığını kaydeden Stoltenberg, "Mart 2013’te düzenlenen tatbikat esnasında İsveç’e nükleer saldırı provası yapıldı. Provaya 4 Tu-22M3 bombardıman uçağı ile 2 Su-27 jeti katıldı. Bu eylemler, NATO güvenlik sisteminde öngörülemez ve istikrar bozucu faktörler olarak görülüyor" iddiasında bulundu.

Olayla ilgili Rusya'dan bir cevap isteyen İsveç, Rusya'nın hava sınırındaki bombardıman uçaklarının tehdidi nedeniyle NATO'yu da yardıma çağırdı.

Raporla ilgili dün medyaya düşen bilgilerde, tatbikat sırasında dört Rus Tupolev Tu-22m3 bomba uçağı ile iki Su-27 jetlerinin kullanıldığı da belirtildi.

Öte yandan, Finlandiya ve İsveç'in daha önce hava sahası ihlallerinden dolayı Rusya'ya tepki göstermişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 15:13
banner53
YORUM EKLE

banner39