banner39

NATO'dan Rusya sınırına son 50 yılın en büyük yığınağı

ABD, Rusya'nın Kırım'ı ilhakından sonra bölgede artan Rusya etkilerine cevaben büyük askeri yığınak yapmaya hazırlanıyor.

Avrupa 26.10.2016, 13:03 26.10.2016, 14:38
NATO'dan Rusya sınırına son 50 yılın en büyük yığınağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa ve Kafkaslar'da Rus tehditlerinden büyük endişe duyulmasının ardından NATO, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Rusya sınırlarına büyük askeri yığınak yapmaya hazırlanıyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda ele alınacak konunun bugün açıklığa kavuşması bekleniyor. Rusya'nın NATO'nun askeri yığınağına vereceği füze savunma sistemlerini devreye sokma cevabına karşılıklar da ele alınacak konular arasında bulunuyor.

DOĞU AKDENİZ'DE RUSYA'NIN KAPASİTESİ BÜYÜYOR

NATO, Rusya’nın deniz gücündeki tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov ve beraberindeki savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’deki görev alanlarına doğru ilerleyişini yakın takibe alırken Brüksel’de Moskova’nın bu adımı üzerine Halep odaklı endişeler yoğunlaştı. Endişe bu gemilerin savaş güçlerini Suriye’de kullanma olasılığının çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus donanmasına bağlı savaş gemilerinin uluslararası suları kullanma hakkına sahip olduğunu hatırlattıktan sonra, “Ancak bu kez farklı olan gemilerin, Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlarındaki kapasitesini artırmak için kullanılabilme ihtimali” demişti.

NATO YIĞINAKLARA DEVAM EDİYOR

NATO’nun, olası bir Rus saldırısına hazır olmak için Doğu Avrupa ülkelerinde 6 karargah kurmuştu. Geçtiğimiz aylarda ise Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, NATO'nun Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya'ya 4 bin asker konuşlandıracağını açıklamıştı.

Doğu Avrupa’da askeri üsler kuracak olan NATO’ya, Rusya’dan sert tepki gelmişti. Rasmussen “Rusya’nın saldırgan tavrına karşı koyacak kapasiteye sahibiz” dedi. Art arda gelen bu açıklamalar Soğuk Savaşın yeniden başladığı şeklinde yorumlandı.

CARTER 'SOĞUK SAVAŞTAYIZ' DEMİŞTİ

ABD Savunma Bakanı da bir süre önce Rusya ile ilişkilerin soğuk savaş dönemine döndüğünü söylemişti. Alman Spiegel dergisine röportaj veren Putin'in dış politika danışmanı Sergey Karaganov, Rusya ile NATO ilişkilerinin Soğuk Savaş'taki gerilim dönemleri seviyesinde olduğunu doğrulamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?