NATO'dan Türkiye'ye olumlu cevap

Türkiye'nin Suriye tehdidine karşı Patriot hava savunma sisteminin süresinin uzatılması talebi NATO'dan olumlu karşılık buldu

NATO'dan Türkiye'ye olumlu cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO, Suriye kaynaklı tehdit nedeniyle Türkiye’deki Patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandırılmasının devamına karar verdi.

Türkiye’nin, Suriye kaynaklı tehdidin sürmesi nedeniyle füze savunma sistemlerinin kalış süresinin uzatılması yönündeki isteğini değerlendiren NATO üyesi ülkelerin daimi temsilcileri, talebi olumlu karşıladı.

Türkiye’ye yönelik tehdidin ciddi olduğu ve halen sürdüğü konusunda hemfikir olan büyükelçilerin aldığı karar çerçevesinde füze savunma sistemlerinin Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlandırılmasına devam edilecek. Bu çerçevede Almanya, Hollanda ve ABD’den gelen askeri personel de mevcut görevlerini sürdürecek.

NATO, Patriot füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye konuşlandırılmasına 4 Aralık 2012'de yeşil ışık yakmıştı. Ocak 2013'te Türkiye'ye gönderilmeye başlanan sistemlerin tamamı şubat ayı ortasında operasyonel hale gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 09:50
banner53
YORUM EKLE

banner39