NATO'nun Doğu Avrupa'daki varlığı giderek artıyor

Rusya'nın Doğu Avrupa'daki saldırgan politikalarının ardından NATO bölgede varlığını arttırmaya başladı. NATO yetkilileri, Rusya kaynaklı tehditten ittifak üyesi Doğu Avrupa ülkelerini korumayı planlıyor.

NATO'nun Doğu Avrupa'daki varlığı giderek artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO, Rusya kaynaklı tehditlerden dolayı Doğu Avrupa'daki varlığını arttırıyor. Dün ABD, Romanya'daki füze savunma kalkanını, ülkenin güneyinde Deveselu bölgesinde düzenlenen törenle aktif hale getirdi. Geçtiğimiz gün ise ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, NATO'nun doğu sınırlarını güçlendirmek üzere Doğu Avrupa'ya, sürekli rotasyona uğrayan 4 bin asker gönderileceğini söylemişti. NATO'nun bölgedeki askeri varlığının artması, yeni bir soğuk savaş mı, sorusunu gündeme getiriyor.

"SOĞUK SAVAŞA MI DÖNÜLÜYOR?"

Geçtiğimiz haftalarda, ABD Savunma Bakanı Ashley Carter da bu iddiayı destekleyen bir röportaj vermişti. Vox kanalına konuşan Carter, Rusya ile yeniden büyük güç rekabetine dönüldüğünü söylerken, "Bizim umutlarımız, Soğuk Savaş'ın sonunda olduğumuz yönünde. Ancak bundan emin değilim. Biz Rusya'nın, düşüncelerimizi, dikkate aldığını görmek istiyoruz. Zira biz hâlâ Rus halkının en iyi halk olduğunu, saygın bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Fakat kimse kendi haklılığını ve doğruluğunu Batı'ya karşı olmakla sağlamamalı. Bu yönüyle Putin Rusyası bizim umut ettiğimiz gibi değil ve artık yeniden büyük güç rekabetine döndüğümüzü söyleyebiliriz" demişti.

ANTONY BİLKEN: MOSKOVA AVRUPA BARIŞINI TEHLİKEYE SOKUYOR

Doğuda da Rusya'nın, bağımsız, demokratik ve egemen Ukrayna'daki saldırgan tutumundan kaynaklanan tehlikelere değinen Blinken, Moskova'nın Ukrayna politikalarının, tesis edilmesi için uzun yıllar çaba sarf edilen Avrupa barışını tehlikeye soktuğunu ve tartışılmaması gereken uluslararası temel sınır ve toprak bütünlüğü prensiplerinin birden bire tartışılmaya başlandığını söyledi.

Toprak bütünlüğü ve sınırların dışarıdan müdahale ile değiştirilemeyeceğini, demokratik toplumlarda ülkenin geleceğinin ancak halk tarafından belirlenmesi gerektiğini kaydeden Blinken, tüm uluslarası toplum üyelerinin temel kurallar çerçevesinde bir arada bulunduğu dile getirdi.

Blinken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT), Ukrayna'da varılan ateşkese rağmen, geçen ay 30 binden fazla kez ateşkes ihlali yaşandığını açıkladığını aktararak, Minsk anlaşmasına aykırı olarak ağır silahların kullanıldığını ve ateşkes ihlallerinin büyük oranda, ayrılıkçı grupların kontrolü altındaki bölgelerden yapıldığını söyledi.

DOĞU AVRUPA'YA 4 BİN ASKER

NATO'nun doğu sınırlarını güçlendirmek üzere Doğu Avrupa'ya 4 bin asker gönderileceği yönünde çıkan haberlerle ilgili soruya ise Blinken şu şekilde cevap verdi: "Doğu Avrupa'da yapmayı planladığımız şey, sürekli rotasyona uğrayan, içerisinde yeni silahlı muhariplerin de bulunduğu 4 bin asker bulundurmak. Askerler oldukları bölgede sadece belirli bir süre kalacak daha sonra onların yerini hemen yeni guruplar alacak."

NATO'NUN DOĞU AVRUPA'DA ETKİNLİĞİ AZALIYORDU

ABD'nin Soğuk Savaş sonrası Doğu Avrupa'da kuvvetlerini azaltma girişini tablolara böyle yansımıştı. Ancak son gelişmeler bölgede tekrar varlığını arttıracağını gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35