banner39

NATO'ya tazminat davası açtılar

Libyalı bir kişi, NATO'ya ait insansız uçak tarafından yapılan "bilinçli" saldırıda, eşini ve 3 çocuğunu kaybettiği gerekçesiyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO aleyhine dava açtı

Avrupa 29.07.2011, 05:55 29.07.2011, 07:48
NATO'ya tazminat davası açtılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin akrabası olduğu belirtilen Hamidi Halid adlı bir Libyalının avukatları, hava bombardımanında Halid'in eşini ve 3 çocuğunu öldürmekle suçladıkları NATO aleyhine tazminat dava açtı.

Fransız avukat Marcel Ceccaldi ve Belçikalı ortağı Ghislain Dubois tarafından Brüksel Asliye Hukuk Mahkemesine verilen dava dilekçesinde, 20 Haziran'da Libya'nın başkenti Trablus yakınlarındaki Surman kentinde, muhtemelen bir insansız uçak tarafından gerçekleştirilen ve "bilinçli" olarak nitelendirilen saldırıda, Halid'in emekli general ve aşiret lideri babasının evinde bulunan 34 yaşındaki eşi ile 4 ve 5 yaşındaki kızları ve 3 yaşındaki oğlunun hayatını kaybettiği belirtildi.

Dilekçede, mahkemeden davacıya uğradığı maddi ve manevi zarar nedeniyle ilk aşamada 100 bin avro ödenmesi ve hasar tespiti için bir emlakçı ve sağlık uzmanının Libya'ya gönderilmesi talep edildi.

Davayla ilgili basına konuşan avukatlar, NATO'nun sivilleri öldürerek BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararını ihlal ettiğini savundu.

Avukatlara göre, NATO'nun uluslararası bir örgüt olmasından kaynaklanan cezai dokunulmazlığı medeni hukuku ilgilendiren konularını kapsamıyor.

NATO Sözcüsü Carmen Romero, aleyhlerinde açılan davalarla ilgili kendilerine herhangi bir resmi yazı ulaşmadığını ifade ederek, "tüm NATO saldırılarının, BM Güvenlik Konseyi'nin 1970 ve 1973 sayılı kararlarıyla tam uyumlu şekilde ve masum sivillerin zarar görmemesinin güvence altına alınması için azami dikkatle gerçekleştirildiğini" belirtti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?