banner15

Nazi istihbarat şefi Yahudi mezarlığına gömüldü

Hitler zamanındaki ünlü istihbarat servisi Gestapo'nun şefi Müller'in Yahudi mezarlığına gömüldüğü ortaya çıktı.

Nazi istihbarat şefi Yahudi mezarlığına gömüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Hitler döneminin dehşet saçan istihbarat servisi Gestapo'yu yöneten Heinrich Müller'in Berlin'de bir Yahudi mezarlığına gömüldüğü bildirildi. 'Bild' gazetesinin haberinde Berlin Alman Direnişi Anıtı yöneticisi Johannes Tuchel, Müller'in İkinci Dünya Savaşı sonunda öldüğünü ve Berlin Yahudi mezarlığına gömüldüğünü belirtti.

Tarih profesörü Tuchel, gazeteye verdiği demeçte, Müller'in Berlin'in merkezinde Yahudilere ait toplu mezarlardan birine gömüldüğünü, arşivlerde bulduğu birçok belgenin bunu ortaya koyduğunu söyledi. Alman dış istihbaratı BND'nin belgelerinde de bu bilgi varmış. Batılı istihbarat servisleri, Gestapo şefinin savaştan kurtulduğunu ve 1949'da Çek şehri Karlsbad'da gördüklerini sanmışlardı.

Tuchel'in verdiği bilgiye göre Müller, 1945 yılının Ağustos ayında geçici olarak önce zamanın Havacılık Bakanlığı yakınlarında bir yere gömüldü. Tarihi belgeler general üniformasının sol cebinde resimli bir kimliğinin de bulunduğunu ortaya koyuyor.

Alman Yahudi Konseyi Başkanı Dieter Graumann, Gestapo şefinin Yahudi mezarlığına gömülmesi haberine tepki gösterek, 'Nazi sadistin Yahudi mezarlığına gömülmesi tatsız bir canavarlıktır.' dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48