banner39

Nazi tazminatı Yunanistan'ı kurtarabilir

Yunan politikacı Voulvoukeli, Almanya'nın 2. Dünya Savaşında ülkesine verdiği zarara karşılık 70 milyar Avro tazminat ödemesini istedi, böylece Yunanistan'ın ekonomik krizden kurtulabileceğini söyledi.

Avrupa 25.05.2012, 13:28 25.05.2012, 13:28
Nazi tazminatı Yunanistan'ı kurtarabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da yapılan son seçimlerde milletvekili seçilen 'Bağımsız Yunanlar' partisinden genç politikacı ve televizyon moderatörü Vicky Voulvoukeli, Almanya'dan, II. Dünya Savaşı sırasında Yunanistan'a verdiği zararlara karşılık 70 milyar Avro tazminat taleb etti.

'Bizim partimiz ülkemizin tazminat hakları konusunda yeniden görüşme masasına oturulması gerektiği yönünde düşünenlerin partisidir.' diyen Voulvoukeli, Almanya'nın tarihi sorumluluğunu üstlenerek yeni kurulacak Yunan hükümeti ile bu konuyu konuşması gerektiğini belirtti.

Alman medyası tarafından sağcı populist olarak nitelendirilen 'Bağımsız Yunanlar' partisi Şubat ayında kuruldu ve katıldığı ilk seçimlerde parlamentoda 33 sandalye kazandı. Parti genel başkanı Panos Kammenos, tasarruf programlarına karşı çıkıyor ve AB ile bankaların Yunanistan'ı işgal ettiğini düşünüyor.

Almanya'nın tazminat ödemesi gerektiğini ifade eden Voulvoukeli, Almanya'nın Düsseldorf ve Münih şehirlerinde büyüdü ve Almanya'yı çok sevdiğini söylüyor. Ancak Yunan politikacı Almanya'nın ülkesine mali dikteler yaparak halkını fakirlettiğini iddia ediyor ve ülkesine AB içinde diğer ülkelerle eşit haklara sahip bir üye olarak davranılmasını istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?